27 GRU 2024
2024 to rok skutecznych działań samorządu lekarskiego
WIĘCEJ
Warszawa, 26 października 2022 r.
Szanowny Panie Ministrze,
z udostępnionych Naczelnej Radzie Lekarskiej przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych wynika, że utrzymywanie obecnie funkcjonującego systemu określania stopnia refundacji na receptach skutkuje istotnymi stratami finansowymi Skarbu Państwa.
Tylko w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku straty budżetu, z tytułu nienależnej refundacji jedynie w zakresie dopasowania stopnia refundacji do podstawowych danych (wiek, płeć pacjenta) wyniosły prawie 9 mln. zł. Wobec powyższego jednoznacznie stwierdzić należy, że uproszczenie zasad refundacji i informatyzacja całego procesu w oparciu o dostępne dane systemowe, a co za tym idzie całkowite zdjęcie obowiązku określania refundacji przez lekarzy, przyniosłoby Skarbowi Państwa wielomilionowe oszczędności.
Podsumowując, istnieje pilna potrzeba automatyzacji systemu określania refundacji tak, aby zapobiec wielomilionowym stratom finansowym w kolejnych latach.
Środowisko lekarskie od dawna i konsekwentnie zgłasza postulaty, w myśl których lekarze nie powinni określać stopnia refundacji. Wszystkie dotychczas, przedstawiane przez Medyków argumenty pozostają w tej sprawie aktualne. Przypominając Ministerstwu Zdrowia tylko jeden z nich wskazać należy, że ustawowym obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej (art. 30 ust. 1 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Dz. U. 2021 poz. 790), a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej. Argument ten jest przede wszystkim istotny z punktu widzenia interesów Pacjenta.
Dlatego, mając na uwadze dobrostan Pacjentów, argumenty finansowe oraz dbając o warunki wykonywania zawodu przez lekarzy wzywamy do natychmiastowego wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia działań naprawczych polegających na uproszczeniu procesu refundacji, całkowitej jego automatyzacji oraz zdjęcia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy.
Z poważaniem,
Łukasz Jankowski
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Do wiadomości:
- Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś
Dodane: 2022-10-26, przez: Dział Komunikacji NIL