24 MAR 2023
Organy odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego wobec lekarzy stosujących metodę Aquafilling
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
21 MAR 2023
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko, w którym ocenia, że przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie gwarantując tym samym adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ, jest manewrem narażającym zdrowie i życie pacjentów oraz pchającym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści.
W stanowisku wskazano zagrożenia wynikające z zapisów w uchwalonym przez Sejm projekcie oraz zwrócono uwagę na sam tryb prac nad projektem. Obok zastrzeżeń do ogólnego kształtu regulacji, zwrócono uwagę, że pojawił się zapis dot. zwolnienia z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego lekarzy, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów z części pisemnej. To akurat jest zgodne z postulatem samorządu lekarskiego, w sprawie realizacji którego prezes NRL Łukasz Jankowski podejmował bezpośrednie działania.
- Projekt od samego początku budzi mnóstwo zastrzeżeń i obaw. Można wnioskować, że zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju. Nie tak to powinno wyglądać. Wokół systemu ochrony zdrowia powinno budować się zaufanie, a kolejnymi ruchami rządzących jest ono jeszcze bardziej nadwyrężane. Owszem, dla lekarzy zwolnienie z ustnej części PES w przypadku uzyskania co najmniej 75% punktów z części pisemnej to dobry, postulowany przez nas kierunek. Jednak jest to jedynie mały pozytywny akcent na tle szkodliwych uchwalonych zmian – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.
Pełna treść stanowiska:
STANOWISKO Nr 30/22/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 18 listopada 2022 r.
w sprawie szkodliwych zapisów przyjętej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie gwarantując adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ, jest działaniem narażającym zdrowie i życie pacjentów, prowadzącym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści.
Środowisko lekarskie alarmowało o ryzykach związanych z wprowadzeniem tak daleko idących zmian, zwłaszcza poprzez ustawę, której nazwa sugeruje, że dotyczy stricte wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Swój sprzeciw i żądanie wycofania szkodliwych zapisów dobitnie argumentowaliśmy w stanowisku nr 1/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 października 2022 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Wobec bardzo licznych nowych zapisów w dokumencie, zmieniających finansowanie świadczeń zdrowotnych oraz faktu problemów gospodarczych w naszym kraju, istnieje uzasadnione zagrożenie, że środki, które powinny być przeznaczone na najwyższą wartość jaką jest zdrowie obywateli i na spłacanie ogromnego długu zdrowotnego zaciągniętego podczas pandemii, będą wykorzystywane w zupełnie innych sferach.
Oburzający jest również tryb pracy nad projektem ustawy, co trzeba podkreślić, bardzo ważnej z punktu widzenia zdrowia Polaków, który rząd skierował do Sejmu bez uprzednich konsultacji społecznych. Tymczasem ocena skutków regulacji wskazuje na umniejszenie wydatków z budżetu państwa na zdrowie przekraczające 7 miliardów złotych i zmniejszenia środków NFZ o blisko 6 miliardów złotych. Sposób procedowania i przebieg samych obrad Sejmu może wzbudzać ogromne wątpliwości co do transparentności działań rządzących. Dodatkowo zastrzeżenia budzi sam tytuł ustawy, który w żaden sposób nie wskazuje, że jej celem jest zmiana sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych. Można to odebrać ponadto jako brak szacunku zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, nawet jeśli część rozwiązań zaproponowanych w ustawie można uznać za zbieżną z oczekiwaniami kształcących się lekarzy. W tym kontekście dodać należy, że m.in. zwolnienie z ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego lekarzy, którzy uzyskali minimum 75% punktów z części pisemnej to słuszny kierunek, postulowany przez samorząd lekarski.
Oczekujemy w dalszym trybie legislacyjnym wycofania szkodliwych zapisów oraz przeprowadzenia realnego dialogu ze środowiskiem lekarskim, w celu poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Dodane: 2022-11-18, przez: Karolina