logo: NIL

W nerwowej atmosferze zakończyły się obrady Komisji Zdrowia, polegające głównie na odczytaniu i akceptacji przez biuro legislacyjne i stronę rządową zapisów poszczególnych artykułów — procedowanego wcześniej w specjalnej podkomisji — projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Posłowie różnicą jednego głosu odrzucili sprawozdanie podkomisji, po czym przewodniczący zamknął obrady, zarządzając przerwę do wtorku, 7 lutego.

Gdy wynik głosowania dotyczącego – jak uściślono – sprawozdania podkomisji zdecydował o odrzuceniu sprawozdania, obrady zostały zamknięte, choć część posłów sprzeciwiała się zakończeniu ich, bezskutecznie wnioskując o odrzucenie w całości projektu ustawy.

To posiedzenie, jak również generalnie proces tworzenia tej ustawy, przy pomijaniu konsultacji w wypracowanym wariancie, dotychczasowy sposób procedowania jej, posiedzenie podkomisji, obnażają znany nam, aczkolwiek smutny fakt, że proces stanowienia prawa w ochronie zdrowia jest zdominowany przez politykę. Tracą na tym przede wszystkim pacjenci. Liczymy, że w toku dalszego procedowania projekt ten, w obecnym kształcie wprowadzający coś w rodzaju atrapy jakości i bezpieczeństwa, zostanie w całości odrzucony – komentuje lek. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Co dalej z projektem tzw. ustawy o jakości? Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowane jest 7 lutego o godz. 10.30. Tego dnia zaplanowane jest także posiedzenie Sejmu.

Przypominamy, że przedstawiciele samorządu lekarskiego negatywnie ocenili efekt prac nadzwyczajnej podkomisji, która odrzuciła niemal wszystkie merytoryczne poprawki, w tym zgłoszone przez stronę społeczną — więcej tutaj.

Dodane: 2023-02-07, przez: Adrian

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj