24 MAR 2023
Organy odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego wobec lekarzy stosujących metodę Aquafilling
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
21 MAR 2023
WIĘCEJ
APEL Nr 2/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 10 lutego 2023 r.
do Ministra Zdrowia
o zwolnienie lekarzy z obowiązku określania poziomu refundacji na wystawianych receptach
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej domaga się pilnej zmiany przepisów, która zniesie obowiązek określania przez lekarzy i lekarzy dentystów poziomu refundacji ordynowanych leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę, że lekarz nie może odpowiadać za konsekwencje wadliwych regulacji i nie może być za nie karany. Rolą lekarza jest leczenie pacjentów, a nie wykonywanie czynności administracyjno-biurokratycznych, polegających m.in. na czasochłonnej weryfikacji poziomu odpłatności na wystawianych receptach.
Odwlekanie decyzji o zwolnieniu lekarzy z określania poziomu refundacji skutkuje nawarstwianiem się problemów na linii pacjent – lekarz - NFZ, czego dobitnym przykładem jest aktualna, szeroko komentowana w przestrzeni publicznej, sprawa związana z karaniem lekarzy, wystawiających refundowane recepty na preparat mlekozastępczy, rekomendowany w przypadku dzieci wykazujących ostre reakcje alergiczne na inne tego typu produkty.
Skala problemu wyraźnie pokazuje potrzebę podjęcia przez organizatorów systemu ochrony zdrowia szybkich i zdecydowanych działań, celem zniesienia tego obowiązku z lekarzy, poprzez postulowaną już przez środowisko lekarskie automatyzację systemu określania refundacji.
Dodane: 2023-02-12, przez: Karolina