Komisja Zdrowia Senatu RP odrzuciła w całości projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Będzie rozpatrywany w Senacie na posiedzeniu zaplanowanym na 29-30 marca.

Środowisko lekarskie reprezentował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, który przedstawił wątpliwości do procedowania i treści ustawy oraz gotową propozycję przepisów w postaci samorządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia. - Podtrzymuję apel Naczelnej Rady Lekarskiej o odrzucenie w całości ustawy, czy też przyjęcie poprawek, które pozwolą nam, lekarzom, na skupienie się na leczeniu pacjenta, a nie odpowiedzialności karnej za ewentualnie niezawiniony błąd lub zdarzenie niepożądane – powiedział podczas obrad.

W trakcie jego wystąpienia wyświetlono spot, który powstał w ramach kampanii społecznej samorządu lekarskiego – więcej TUTAJ.

– Obecna forma ustawy nie jest dla nas zadowalająca i na pewno nie będzie miała pozytywnego wpływu na jakość leczenia ani bezpieczeństwo pacjenta. Nie bójmy się tego powiedzieć, jest to ustawa o donosicielstwie, o wskazywaniu palcem winnych, o blokowaniu systemu ochrony zdrowia przez pociąganie lekarzy do odpowiedzialności, kiedy tak naprawdę zawinił system – podkreśla prezes NRL.

- Potrzebujemy rejestru zdarzeń niepożądanych, a nie rejestru winnych. Chcemy, aby w razie takiej potrzeby nasi pacjenci dostawali rekompensatę, żeby błędy analizowano kompleksowo. I oczywiście, w przypadku rażącego zaniedbania, powinny też być konsekwencje. Nam nie chodzi o bezkarność, a o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo leczenia, czyli odpowiednie warunki pracy, skupienie na pacjencie i leczeniu, bez myśli z tyłu głowy, że niezależnie co zrobię, sprawa może trafić do prokuratora – tłumaczy.

Dodane: 2023-03-16, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj