W trakcie trwającego od środy posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się między innymi uchwałą Senatu o odrzuceniu w całości Ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. W środę rano sejmowa komisja zdrowia zdecydowaną liczbą głosów (19 do 13) rekomendowała odrzucenie uchwały Senatu. Jednak w trakcie odbywających się dzisiaj w Sejmie głosowań za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało jedynie 224 posłów, a bezwzględna większość konieczna do odrzucenia uchwały wynosiła 225 głosów. Tak więc uchwała Senatu odrzucająca ustawę o jakości w całości została utrzymana w mocy. W związku z tym ustawa szkodliwa zarówno dla pacjentów jak i medyków, jak wielokrotnie podkreślała Naczelna Izba Lekarska, trafiła do kosza. 
 
Naczelna Izba Lekarska dziękuje wszystkim bez których nie byłoby to możliwe. Wspólne działania z Federacją Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, Porozumieniem Rezydentów OZZL oraz wszystkimi samorządami zawodów medycznych (Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Radą Aptekarską, Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych, Krajową Radą Fizjoterapeutów), a także z wieloma innymi organizacjami przyniosły oczekiwany skutek, dzięki któremu udało się uchronić lekarzy, pracowników medycznych oraz pacjentów przed szkodliwymi skutkami rządowej ustawy.   

Teraz czas na pracę nad prawdziwą ustawą o jakości, która wprowadzi rzeczywiste rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pacjentów i medyków. Przy przygotowaniu ustawy samorząd lekarski deklaruje pełną gotowość do współpracy.

Dodane: 2023-04-14, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj