W miniony weekend (15-16 września) w Krakowie odbyło się II Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. O roli Naczelnej Izby Lekarskiej w promocji i opracowywaniu zagadnienia bezpieczeństwa pacjenta mówił podczas forum Sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Grzegorz Wrona. 

Przewodnią myślą prezentacji przedstawiciela samorządu lekarskiego było zwrócenie uwagi na kompleksowość organizacji całego systemu opieki zdrowotnej – od nauczania przyszłych lekarzy do inicjowania pożądanych prac legislacyjnych – w celu zapewnienia prawdziwego bezpieczeństwa pacjentowi. 

Bezpieczeństwo pacjenta jest ściśle związane z bezpieczeństwem lekarza i jakością leczenia. Nie możemy tych spraw oddzielić. Bezpieczeństwo pacjenta zaczyna się tam, gdzie kształci się lekarzy. Nie zgadzamy się na organizację kształcenia lekarzy w ośrodkach, które nie mają odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Podobnie z lekarzami z zagranicy chcącymi podjąć pracę w polskim systemie. Tylko lekarz, którego znajomość języka polskiego jest zweryfikowana, może być dopuszczony do pracy z pacjentem. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi, trzeba najpierw stworzyć bezpieczny system – podkreśla Grzegorz Wrona. 

Podczas forum sekretarz NRL przypomniał również o działaniach samorządu związanych z naprawą rządowego projektu aktu prawnego dotyczącego jakości w opiece zdrowotnej i o bezpieczeństwie pacjenta, stworzeniu samorządowego projektu ustawy o systemie rejestracji zdarzeń niepożądanych i systemie kompensacji zdarzeń medycznych oraz uczestnictwie przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej w pracach Zespołu do spraw opracowania rekomendacji wdrożenia systemu kompensacji szkód bez orzekania o winie „no-fault”. 

Dzięki działaniom NIL pierwotny projekt rządowej ustawy został odrzucony przez Sejm. Przyjęto go jednak w późniejszym terminie po wprowadzaniu niektórych poprawek, postulowanych przez samorząd lekarski. Porozumienie Organizacji Lekarskich powołało inicjatywę na rzecz wypracowania postulatów środowiska lekarskiego dotyczących realnej jakości i bezpieczeństwa pacjenta. W zeszłym tygodniu postulaty przesłano do ministerstwa zdrowia

II Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta organizowane z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta powołano w celu zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania i możliwe rozwiązania problemu bezpieczeństwa pacjenta w kontekście rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia. Ważnym założeniem wydarzenia jest również zaznaczenie istoty współpracy pomiędzy środowiskami zawodowymi skupionymi wokół pacjenta w duchu Interdyscyplinarnej Deklaracji Bezpieczeństwa Pacjenta

Fot. Fundacja Bezpieczy Pacjent/ Facebook

Dodane: 2023-09-20, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj