Z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim pracownikom medycznym i niemedycznym, którzy każdego dnia poświęcają się dla dobra innych. Wasza praca jest niezmiernie ważna dla społeczeństwa i dla każdego z nas, ponieważ to Wy dbacie o nasze zdrowie i życie.

Tegoroczne hasło ustanowionego przez WHO Światowego Dnia Zdrowia „Moje zdrowie, moje prawo” przypomina nam o fundamentalnym prawie do opieki zdrowotnej, która powinna być dostępna dla wszystkich bez żadnych ograniczeń. Każdy człowiek ma prawo do godnej opieki medycznej, do odpowiedniej edukacji zdrowotnej oraz do bezpiecznego środowiska, które sprzyja zachowaniu zdrowia.

Dziękuję personelowi medycznemu i niemedycznemu za poświęcenie, profesjonalizm i determinację w działaniu na rzecz zdrowia społeczeństwa. Życzę Wam siły, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy – niech będzie ona doceniana i hołubiona, ponieważ bez Was prawa człowieka, prawa pacjentów, nie byłyby respektowane.

Z wyrazami szacunku

Łukasz Jankowski

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

 

Na całym świecie prawo do zdrowia milionów ludzi jest coraz bardziej zagrożone.

Choroby i katastrofy stają się przyczyną śmierci i niepełnosprawności.

Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne.

Rada Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Ekonomii Zdrowia dla Wszystkich stwierdziła, że co najmniej 140 krajów uznaje zdrowie za prawo człowieka w swoich konstytucjach. Jednak kraje te nie przyjmują i nie wprowadzają w życie przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że co najmniej 4,5 miliarda ludzi - ponad połowa światowej populacji - nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi w 2021 roku.

Aby sprostać tego rodzaju wyzwaniom, tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2024 jest „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczne hasło zostało wybrane, aby bronić prawa wszystkich i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Źródło

Dodane: 2024-04-07, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj