23 GRU 2024
Apele i stanowiska podjęte przez PNRL i NRL
WIĘCEJ
23 GRU 2024
WIĘCEJ
23 GRU 2024
WIĘCEJ
19 GRU 2024
WIĘCEJ
18 GRU 2024
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów za kluczowe. Nasz apel ma na celu przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom – tłumaczy Damian Patecki, członek Prezydium i przewodniczący Komisji kształcenia medycznego NRL.
Pełna treść stanowiska:
Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 27 czerwca 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa lekowego
Dostrzegając, że współczesny świat jest areną wielu konfliktów zbrojnych, mając po epidemii koronawirusa świadomość, że rynek produkcji leków i substancji czynnych oraz ich dystrybucji jest zależny od zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, a ponadto dostrzegając, że produkcja leków i ich dystrybucja może podlegać globalnym czynnikom o podłożu politycznym, co może w pewnych sytuacjach utrudnić polskim pacjentom dostęp do terapii lekowej, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela pogląd, że należy pilnie podjąć dyskusję na temat możliwości wzmocnienia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce. Przez wzgląd na ważny interes społeczny działania takie powinny zostać podjęte zwłaszcza w zakresie leków, które są niezbędne do ratowania życia w stanach nagłych, ale także leków koniecznych do zapewnienia ciągłości leczenia pacjentom przewlekle chorym.
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów w Polsce należy dążyć do tego, aby krajowy przemysł produkcji leków i substancji czynnych w mniejszym stopniu niż obecnie był zależny od zagranicznych dostawców. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w przypadku leków i substancji czynnych, które są krytycznie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego państwa. Próba zmiany aktualnego modelu funkcjonowania rynku leków w Polsce zmierzałaby do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i dostępności terapii medycznej dla pacjentów nawet w przypadku różnego rodzaju kryzysów.
Dodane: 2024-06-28, przez: Dział Komunikacji NIL