Komisja Etyki Lekarskiej NRL przygotowała komentarze do znowelizowanego Kodeksu Etyki Lekarskiej. Podobnie jak wcześniejsze omówienia komentarze będą publikowane regularnie na stronie nil.org.pl. Więcej na temat idei opracowania i publikacji komentarzy pisze przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Artur de Rosier.

 

Koleżanki i Koledzy,

oddajemy do waszej wiedzy i dyspozycji pierwszy z komentarzy do znowelizowanego Kodeksu Etyki Lekarskiej, na początek to artykuł 69. Na bieżąco będziemy publikować kolejne komentarze i będą one udostępniane w każdą środę. Odpowiadamy na zapytania, jakie ciągle do nas napływają dotyczące interpretacji poszczególnych zapisów kodeksowych. Tak jak zapowiadałem na Krajowym Zjeździe Lekarzy, komentarze mają mieć formę otwartą, żywą, proszę więc je traktować jako pole do dyskusji i wszelkie uwagi proszę kierować na adres kel@nil.org.pl. Naszym wspólnym celem jest sprawienie, by KEL stał się pomocny w Waszej codziennej pracy, pomagał odróżniać to co dobre od złego i umacniał nas w poczuciu dobrze wykonywanego zawodu zgodnie z kanonem zasad etycznych.

 

Artur de Rosier

Przewodniczący KEL NRL

ART.69

Lekarz zatrudniony w urzędzie państwowym, samorządowym, instytucji publicznej lub prywatnej jest zobowiązany rzetelnie wykonywać obowiązki wynikające z zatrudnienia. Lekarzowi nie wolno wypełniać poleceń pracodawcy niezgodnych z zasadami etyki lekarskiej.

 

Komentarz

Artykuł dotyczy zachowań lekarzy pełniących różnego rodzaju funkcje w instytucjach państwowych, samorządowych lub prywatnych. Zwraca on uwagę na możliwość wystąpienia konfliktów między obowiązkami wynikającymi z pełnionej funkcji a powinnościami etyki lekarskiej, uznając nadrzędność tych ostatnich.

Lekarzy posiadających Prawo Wykonywania Zawodu obowiązują przepisy KEL. Nie mogą w swej pracy sprzeniewierzać się jego postanowieniom, a za ich nieprzestrzeganie podlegają odpowiedzialności zawodowej. Pracę winni wykonywać rzetelnie, ale zawsze muszą pamiętać, że są lekarzami. Dotyczy to także lekarzy pełniących funkcje biegłego czy lekarza sądowego, którzy nie podlegają żadnym poleceniom pracowniczym co do treści wydawanych opinii.

Pracownik zobowiązany jest stosować się do poleceń przełożonych. Jeśli jednak polecenie wymagałoby naruszenia przepisu KEL, odmowa jego wykonania nie może podlegać karze.

Pełnienie przez lekarzy obowiązków w ramach stanowisk takich jak posłowie, senatorowie, ministrowie, prezydenci miast etc., nie jest wykonywaniem zawodu lekarza. Lekarz, który przewiduje, że w związku z pełnieniem tych funkcji może postępować niezgodnie z zasadami KEL, powinien zrzec się PWZ ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie podlega wtedy odpowiedzialności zawodowej za nieprzestrzeganie KEL. Powinien jednak pamiętać, że ponowne ubieganie się o PWZ może spowodować ocenę jego zachowań w okresie zrzeczenia się uprawnień zawodowych.

Dodane: 2024-08-28, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj