30 CZE 2025
XXXII Konferencja Młodych Lekarzy – Gdańsk gospodarzem spotkania młodego samorządu
WIĘCEJ
30 CZE 2025
WIĘCEJ
27 CZE 2025
WIĘCEJ
25 CZE 2025
WIĘCEJ
25 CZE 2025
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 27 stycznia 2025 r. przyjęło:
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 27 stycznia 2025 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pani Urszuli Demkow z dnia 23 stycznia 2025 r. (znak: RKLU.0210.1.2025.GG) pozytywnie opiniuje projekt.
Wynagrodzenie przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego na egzaminie LEK i LDEK oraz członków tego Zespołu powinno odpowiadać nakładowi pracy, potrzebnej wiedzy oraz czasowi poświęconemu na udział w pracach Zespołu. Podobnie zasadne jest podwyższenia kwoty wynagrodzenia przysługującego członkom komisji powołanej przez dyrektora CEM dla rozpatrzenia zastrzeżeń do pytań testowych wykorzystanych podczas LEK albo LDEK.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 27 stycznia 2025 r.
w sprawie petycji dot. wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania przymusu bezpośredniego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z treścią petycji poseł Urszuli Augustyn dotyczącej wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym dzieci, wyraża swoje stanowisko, wskazując na konieczność zachowania obecnych przepisów z ewentualnym wprowadzeniem ich dalszego doprecyzowania.
Przymus bezpośredni jest narzędziem stosowanym w wyjątkowych sytuacjach, gdy zachowanie pacjenta zagraża jego życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu innych osób. Jego wyeliminowanie mogłoby prowadzić do poważnego zagrożenia dla pacjentów, personelu medycznego i otoczenia. Ponadto w niektórych przypadkach stosowanie przymusu bezpośredniego jest jedynym sposobem na zapobieżenie samookaleczeniom lub atakom agresji u osób w stanie ostrego kryzysu psychicznego.
Prezydium NRL uznaje konieczność poprawy nadzoru nad stosowaniem przymusu bezpośredniego. Zwraca jednak uwagę, że nadużycia w tym zakresie nie powinny prowadzić do całkowitego zakazu stosowania tego narzędzia, lecz do lepszej edukacji personelu oraz wdrożenia skuteczniejszych mechanizmów kontrolnych.
Prezydium NRL postuluje utrzymanie przepisów regulujących stosowanie przymusu bezpośredniego z jednoczesnym wprowadzeniem dodatkowych środków kontrolnych i szkoleniowych stanowczo sprzeciwiając się wprowadzeniu całkowitego zakazu stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto pragniemy podkreślić, iż rozwiązania zaproponowane w petycji nie uwzględniają realiów pracy w ochronie zdrowia psychicznego oraz mogą prowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego.
Postulujemy wzmocnienie mechanizmów kontroli, edukacji personelu oraz wdrażanie alternatywnych metod terapeutycznych, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości stosowania przymusu w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.
Dodane: 2025-01-27, przez: Dział Komunikacji NIL