12 LUT 2025
Prezes NRL stanowczo przeciwko oszczerstwom wobec lekarzy
WIĘCEJ
12 LUT 2025
WIĘCEJ
11 LUT 2025
WIĘCEJ
11 LUT 2025
WIĘCEJ
10 LUT 2025
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki. „Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń. Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość” – piszą członkowie prezydium.
Wszyscy doceniamy prace pielęgniarek, bez których nasz system ochrony zdrowia nie istnieje. Jako anestezjolog uważam, że szczególnie pielęgniarki anestezjologiczne stanowią elitę swojej grupy zawodowej. Uważam jednak, że model, w którym lekarz anestezjolog ściśle współpracuje z pielęgniarką przy zabiegach działa bardzo sprawnie i co najważniejsze jest bezpieczny dla pacjenta – podkreśla Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia NRL.
Pełna treść stanowiska PNRL poniżej.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 7 lutego 2025 r.
w sprawie propozycji wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) w wybranych dziedzinach świadczeń
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się ze stanowiskiem środowiska pielęgniarskiego zawierającym ogólne założenia dla modelu zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej, w tym propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec tej propozycji.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w pełni wspiera środowisko pielęgniarskie w działaniach mających na celu wzrost znaczenia i prestiżu zawodu pielęgniarki, popiera także zmiany zmierzające w kierunku docenienia finansowego wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek anestezjologicznych, dostrzegając ich fachowe kompetencje oraz wiedzę, które pomagają codziennie ratować ludzkie życie i zdrowie na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii.
Nasze poważne zastrzeżenia budzi jednak proponowany zakres zwiększenia uprawnień pielęgniarek w szczególności nadanie im uprawnień do kwalifikowania pacjentów do znieczulenia przy planowych zabiegach, wykonywanie przez pielęgniarki znieczulenia do zabiegu u pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA i samodzielnego zlecania badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym.
Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń. Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość. Wprowadzenie standardu anestezjologicznego w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej poprzedzone było protestem środowiska lekarskiego i od tego czasu w opiece anestezjologicznej udało się poczynić olbrzymi krok naprzód.
Dodane: 2025-02-12, przez: Dział Komunikacji NIL