11 KWI 2025
Zdrowie Polaków nie może czekać – apel Prezydium NRL do kandydatów na Prezydenta RP
WIĘCEJ
11 KWI 2025
WIĘCEJ
10 KWI 2025
WIĘCEJ
9 KWI 2025
WIĘCEJ
9 KWI 2025
WIĘCEJ
W poniedziałek, 7 kwietnia 2025 roku, w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się konferencja IntMedPOL25, poświęcona obecności i roli zagranicznych absolwentów kierunków medycznych w polskim systemie ochrony zdrowia. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli środowiska akademickiego, ekspertów zdrowotnych, decydentów oraz studentów i absolwentów uczelni medycznych z Polski i z zagranicy. W konferencji brał udział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Podczas konferencji odbyły się inspirujące panele dyskusyjne oraz prezentacje poruszające m.in. następujące tematy:
Z wyników publikowanych w Centralnym Rejestrze Lekarzy mamy 191 842 w tym (wedle danych NIL) 177 401 są to lekarze aktywni zawodowo – ta aktywność zawodowa jest zasadniczo niemierzalna. Wielu z tych lekarzy, wg. naszych ankiet, pracuje w więcej niż w jednym a w zasadzie w dwóch miejscach pracy, ale wielu z nich pracuje na cząstkę etatu. W OECD wychodzi, iż posiadamy obecnie 3.6/ 1000 mieszkańców i średnia wieku tego lekarza wynosi 59 lat – wśród lekarzy wykonujących zawód średnia wieku to 53 lata. Optymistyczną wiadomością jest to, że średnia wieku lekarza w Polsce maleje. Medycyna jest kobietą – a to wywołuje bardzo dalekosiężne skutki. Lekarki i lekarze osiedlają się tam, gdzie robią specjalizację. Tam zakładają rodziny, wysyłają dzieci do żłobków, szkół i przedszkoli etc. W 2048 roku będziemy potrzebowali 5,1 lekarza/ 100 mieszkańców. Obecnie kształcenie na kierunkach medycznych jest wystarczające, ale w 2033 r. będziemy potrzebowali zmniejszenia miejsc na medycynie do ok. 4200 rocznie. Zapotrzebowania na lekarzy nie można analizować w oderwaniu od innych grup. W grupie porównawczej niemal wszystkie kraje mają więcej pielęgniarek niż Polska – niektóre kraje nawet trzykrotnie więcej. Średnie wynagrodzenie lekarza na etacie wynosi ok. 15 tys. zł brutto. Przyszłość rysuje się raczej w optymistycznych barwach, nadrabiamy pewne braki kadrowe, ale na ten aspekt należy spojrzeć holistycznie – pamiętając o zapotrzebowaniu na pielęgniarki i położne - podkreślał w swoim wystąpieniu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski,
Szczególne zainteresowanie wzbudziły wystąpienia ekspertów z zakresu polityki migracyjnej i zdrowotnej, którzy przedstawili rekomendacje mające na celu poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez efektywne wykorzystanie potencjału kadr medycznych spoza Polski.
Wydarzenie zakończyło się konstruktywną debatą, w której uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad kierunkami zmian systemowych wspierających integrację i rozwój zawodowy zagranicznych medyków w Polsce.
Dodane: 2025-04-08, przez: Iwona