W środę 9 kwietnia, odbyło się spotkanie minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza i dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Mariusza Klenckiego z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej – prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim oraz pełnomocnikiem NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami Olegiem Nowakiem.

Rozmowa dotyczyła zwiększenia dostępności systemu ochrony zdrowia dla osób z niepełnosprawnościami głównie w kontekście przedstawicieli środowiska lekarskiego. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że konieczne jest wypracowanie konkretnych rozwiązań systemowych oraz edukacyjnych, które pozwolą lepiej odpowiadać na potrzeby tej grupy.

Szczególną uwagę poświęcono sytuacji lekarzy i studentów kierunków medycznych z niepełnosprawnościami. Omówiono wyzwania, z jakimi mierzą się na etapie edukacji, w procesie kształcenia podyplomowego oraz w codziennej pracy zawodowej.

„Spotkanie z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną, razem z Pełnomocnikiem ds. lekarzy z niepełnosprawnościami Olegiem Nowakiem było niezwykle ważnym krokiem w kierunku zwiększenia dostępności zawodu lekarza dla tych z nas, którzy pomimo różnych ograniczeń chcą i mogą pomagać pacjentom. Wymiana doświadczeń oraz rozmowa o konkretnych rozwiązaniach legislacyjnych pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb tej grupy lekarzy i likwidacji barier i trudności z którymi się mierzą. To kolejny krok w budowaniu systemu, który będzie wspierał wszystkich lekarzy, niezależnie od ich sytuacji zdrowotnej.” – mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Dr Oleg Nowak, jako pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami, wskazywał na potrzebę systemowego wsparcia oraz likwidowania barier, które utrudniają osobom z niepełnosprawnościami dostęp do edukacji medycznej i rozwoju zawodowego. – „ W trakcie spotkania rozmawialiśmy z panią minister o lekarzach i o potencjalnych lekarzach z niepełnosprawnościami- w kontekście studentów, osób zaczynających swą drogę i pragnących podjąć studia a borykających się z problemem niepełnosprawności. Przełomowym jest to, iż ministerstwo zauważyło i zaadresowało przestawione przez nas kwestie. To NIL podjął przecież przełomowe działania na rzecz lekarzy z niepełnosprawnościami, liczymy, że za naszymi krokami pójdą także regulacje ministerialne. Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, iż w pierwszym kroku podejmie kontakt z rektorami uczelni wyższych w tym zakresie. 
Dla mnie to o tyle istotne, iż sam przeszedłem tę drogę, było to obarczone wielkim stresem - i wiele zawdzięczam dobrej woli wykładowców i różnych ludzi napotkanych na swej drodze. Zależy mi, aby przejście przez ten proces nie zależało zaś jedynie od „dobrej woli” , ale było oparte na rozwiązaniach prawnych. Chcemy to wypracować” - podkreślał Oleg Nowak, Pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli kontynuację dialogu oraz wspólne działania na rzecz zwiększania inkluzyjności w systemie ochrony zdrowia.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem https://nil.org.pl/aktualnosci/8391-by-oddac-medycynie-to-co-jej-zawdzieczam-niepelnosprawnosc-nie-wyklucza-iii , który powstał w ramach kampanii społecznej NIL dotyczącej działalności samorządu na rzecz lekarzy z niepełnosprawnościami, promowanej hasłem „Jestem lekarzem. Niepełnosprawność nie wyklucza".

Dodane: 2025-04-09, przez: Iwona

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj