1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Szczepienia – list otwarty Prezesa NRL Macieja Hamankiewicza do wszystkich Lekarzy i Lekarzy Dentystów

15 marca 2018 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do Lekarzy i Lekarzy Dentystów w Polsce list otwarty z prośbą, by informowali swoich pacjentów o realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia programie szczepień przeciwko pneumokokom dzieci do 5. roku życia.

„Koleżanki i Koledzy,
Lekarz ma obowiązek zwracania uwagi społeczeństwa, władz i każdego pacjenta na znaczenie ochrony zdrowia – takie wyzwanie codziennie stawia przed nami Kodeks Etyki Lekarskiej. Jednym z elementów właściwej troski o zdrowie jest profilaktyka, realizowana między innymi poprzez szczepienia.

Dziękuję wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom, którzy w swojej pracy propagują szczepienia, sami się szczepią i na co dzień przekonują swoich pacjentów o tej najskuteczniejszej metodzie zapobiegania epidemiom i groźnym chorobom, jaką wymyśliła nauka. W Naczelnej Izbie Lekarskiej dając przykład naszemu społeczeństwu publicznie, w obliczu kamer, zaszczepiliśmy się przeciwko grypie oraz pneumokokom. Dziś również proszę Was, Koleżanki i Koledzy, o dalsze, wspólne działanie.

Między 20 marca a 29 czerwca 2018 r. Ministerstwo Zdrowia będzie realizowało program bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi tych szczepień i dotychczas nie zostały zaszczepione. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r. Szczepionki można będzie pobrać ze stacji sanitarno-epidemiologicznych na zasadach dotyczących realizacji programu szczepień ochronnych.

Zachęcam Was, Koleżanki i Koledzy, abyście informowali rodziców i opiekunów swoich małych pacjentów o możliwości skorzystania z programu i poddania się takiemu szczepieniu. Zachęcam Was samych do szczepienia własnych dzieci i wnuków.

Poprzez wyraźny przekaz o korzyściach płynących ze szczepień, oparty na dowodach naukowych i poprzez dawanie przykładu własnym postępowaniem, środowisko lekarskie może dać odpór akcjom potępiającym zachowania proszczepienne.”

Opublikował: Monika Bala

Data: 2018-03-15 16:37:57