logo: NIL

Zacznijmy od definicji. Repozytorium- co to takiego?

Z Wikipedii:

Repozytorium (łac. repositorium) – miejsce uporządkowanego przechowywania dokumentów, z których wszystkie przeznaczone są do udostępniania. Dziś termin stosowany jest również w odniesieniu do najrozmaitszych zasobów cyfrowych (baz danych, zbioru pakietów czy kodów źródłowych), np. w Internecie. Określenie repozytorium odnosi się przede wszystkim do miejsca przechowywania, a nie udostępniania. Jest to magazyn jednocześnie: główny, centralny, bieżący i zaprojektowany w taki sposób, aby dostęp do wszystkich jego zasobów był równie łatwy. W przeszłości repozytoria miały formę szafy na księgi i akta urzędowe. W repozytoriach nie przechowuje się kopii ani archiwaliów.

Repozytorium edm jest to więc takie miejsce, gdzie gabinet wytwarzający dokumenty EDM deponuje je. Jak stanowi definicja powinny one być udostępniane. I tak tez będzie w procesie wymiany EDM- jeśli pacjent upoważni innego lekarza do wglądu w swoją dokumentację EDM  , tenże inny lekarz wyślę poprzez SIM żądanie udostępnienia danego dokumentu. Ponieważ jedną z informacji, jakie wysyłać będziemy do SIM będzie info o miejscu gdzie przechowujemy cały dokument (link do naszego repozytorium) żądanie owego nowego lekarza „odnajdzie” nasze Repozytorium i po paru skomplikowanych informatycznych procesach lekarz ów wyciągnie sobie z naszego repozytorium interesujący go dokument naszego (być może byłego juź) pacjenta.

Oczywistym jest zatem, że repozytorium EDM musi być „czynne” 24/7, musi być tez solidnie zabezpieczone przed nieuprawnionym „wyciągnięciem sobie” karty pacjenta przez osobę nieuprawnioną.

Na temat tego gdzie powinno być zorganizowane repozytorium jest wiele koncepcji. Opracowania samego CSIOZ , co prawda sprzed paru lat stawiały chyba dość wiarygodna tezę, że samodzielne budowanie repozytorium opłaca się od poziomu małego szpitala wzwyż.

Alternatywą jest:

  1. Wynajmowanie komercyjnych repozytoriów (Samorząd lekarski sprzeciwia się ustanowieniu tej opcji jako modelu organizacji wymiany EDM w Polsce. Jest to usługa nowa, o nieznanej wycenie i skuteczności ) . Z pewnością nie byłoby to rozwiazanie tanie
  2. Oparcie się o repozytoria organizowane przez dostawcę programu. Musiałaby być znana w długiej perspektywie cena takiej dodatkowej usługi. Poza tym dotyczy ona tylko rozwiązań chmurowych (dane z programu gabinetowego przechowywane w chmurze)
  3. Skorzystanie z publicznych , budowanych na poziomie regionalnym platform wymiany danych.

Każdy może wybrać sobie dowolną opcję. Każda placówka jednak powinna mieć gwarancję możliwości skorzystania z publicznego repozytorium .

Opracowywana przez CSIOZ wraz z gronem ekspertów i interesariuszy (NRL uczestniczyła w pracach) Strategia dla e-zdrowia na lata 2021-2025 zakłada, że sztandarowym produktem tych regionalnych platform  powinno być właśnie ogólnodostępne dla placówek opieki zdrowotnej repozytorium EDM.

Zobacz też: czym jest EDM i jak nie pomylić jej z klasyczną dokumentacja w formie elektronicznej

Dodane: 2020-09-21, przez: AdmStom

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj