• Punkty: 2
  • Wydarzenie jednorazowe
  • Dla lekarzy i lekarzy dentystów
  • e-learning
  • Bezpłatny
  • wykład

Prawne aspekty telemedycyny i e-zdrowia w pracy lekarza

Wykładowcy: dr Paweł Kaźmierczyk - specjalizuje się w prawie medycznym, w tym m.in. w zasadach prowadzenia działalności leczniczej, wykonywania zawodów medycznych, prawach pacjenta, badaniach klinicznych, a także prawnych zagadnieniach związanych z telemedycyną i e-zdrowiem, sztuczną inteligencją i innowacjami w ochronie zdrowia. Posiada szerokie i praktyczne doświadczenie w obszarze bieżącego doradztwa na rzecz podmiotów funkcjonujących na rynku ochrony zdrowia, szczególnie w zakresie aspektów regulacyjnych związanych z działalnością leczniczą.

Cel szkolenia:

Głównym celem szkolenia jest podniesienie wiedzy uczestników na temat obowiązujących regulacji prawnych dotyczących telemedycyny i e-zdrowia oraz ich konsekwencji dla lekarza korzystającego w pracy z innowacyjnych rozwiązań. Szkolenie prezentować będzie kluczowe przepisy oraz praktyczne wytyczne dotyczące właściwego postępowania podczas udzielania świadczeń telemedycznych, w szczególności teleporad. Przedstawione zostaną także aktualne zasady postępowania związane z innymi narzędziami z zakresu e-zdrowia, np. wystawianie e-recepty na leki psychotropowe. Uczestnicy poznają też aktualny stan i plany związane z rozwojem systemu e-zdrowia w Polsce.

Program szkolenia:

  • System e-zdrowia w Polsce – zagadnienia wprowadzające – przedstawienie definicji e-zdrowia oraz obecnego stanu informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce. Omówienie podstawowych źródeł prawa w tym zakresie oraz dokumentów strategicznych wyznaczających plany na przyszłość. Przegląd oficjalnych poradników i wytycznych.
  • Podstawy prawne telemedycyny – przedstawienie kluczowych przepisów prawa stanowiących podstawę dla udzielania świadczeń telemedycznych. Omówienie zasad preskrypcji recept i zwolnień podczas świadczeń telemedycznych. Warunki finansowania telemedycyny ze środków publicznych. Standard telemedycyny w POZ i inne standardy.
  • Zasady udzielania świadczeń telemedycznych – zagadnienia praktyczne – przedstawienie wytycznych związanych z udzielaniem świadczeń telemedycznych przez lekarzy. Omówienie m.in. kwestii związanych z wykorzystywanymi w tym procesie narzędziami, ochroną poufności, zasad postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, informowania pacjenta o ograniczeniach związanych z tą formą kontaktu.
  • Elektroniczna dokumentacja medyczna – zasady prowadzenia – przedstawienie kluczowych zasad prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i pozostałej dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej przez lekarzy. Omówienie zasad przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej. Pojęcie jednostkowych danych medycznych.
  • Podstawy prawne innych narzędzi z zakresu e-zdrowia – przedstawienie wybranych regulacji prawnych oraz praktycznych wytycznych związanych z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przez lekarzy, w szczególności zastosowaniem systemów AI w praktyce klinicznej. Omówienie zasad odpowiedzialności za ewentualne błędy i naruszenia.
  • Q&A – pytania i odpowiedzi uczestników.

Do kogo kierowane jest szkolenie:

Szkolenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką lekarzy, którzy wykorzystują telemedycynę lub inne rozwiązania z zakresu e-zdrowia.

Szkolenie realizowane będzie w partnerstwie z NIL IN Sieć Lekarzy Innowatorów. 

Wykładowcy: Paweł Kaźmierczyk

Szkolenie on-line
14.05.2024
godz : 18:00 - 20:00

Wtorki z innowacjami

Kontakt do organizatora: szkolenia@nil.org.pl

LICZBA WOLNYCH MIEJSC NA SZKOLENIU: 385

ABY ZAPISAĆ SIĘ NA TO SZKOLENIE MUSISZ BYĆ ZALOGOWANY

Termin: 2024-05-14

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj