30 STY 2024
Nowa pieczątka lekarska
WIĘCEJ
Znaczenia podjętej w tej sprawie decyzji nie sposób przecenić. Gdyby bowiem na tą całą masę kłopotów związanych z COVID miały się jeszcze nałożyć kłopoty z odpadami, byłoby naprawdę źle.
Dla przypomnienia: pismo Prezesa NRL do Ministra Zdrowia i GIS z 28 marca br (opis sprawy na stronach NIL)
Odpowiedź: Pismo GIS do NRL i wojewodów
Konkluzja: odpady medyczne, nawet powstałe wskutek leczenia pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 są odpadami klasy B (nie A) .
Jak wspomniano w odpowiedzi: "W konsekwencji wsposób niezakłócony można kontynuować dotychczasowy sposób postępowania z odpadami medycznymi, w tym o właściwościach zakaźnych innych niż wysoce zakaźne,zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi . W tej sytuacji należy uznać, że transport odpadów odbieranych zplacówek udzielających świadczeń w zakresie walki z COVID-19 dotyczy transportu odpadów klinicznych kategorii B (UN 3291) według ADR."
Sprawa jest niezwykle ważna dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, gdyż objecie wszelkich odpadów medycznych (nawet powstałych przy udzielaniu świadczeń pacjentom bez podejrzenia zakażeniem SARS-CoV-2) kwalifikacją do klasy A stwarzało trudne do pokonania kłopoty organizacyjne.
Dodane: 2020-04-09
Podobne wpisy
6 LUT 2020
Wzór papierowej karty przekazania odpadów
ustawa z 23.01. 2020r.przywróciła okresowo taką formę ewidencji
19 LIP 2019
Wymagania sanitarne dla zakładów usługowych
Komunikat Przewodniczącego Komisji Stomatologicznej NRL
17 LIP 2019
Uwagi PNRL do wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej
17 lipca 2019 r. Prezydium NRL przyjęło:...