23 MAJ 2025
Samorząd lekarski krytycznie o nowych uprawnieniach dla higienistek stomatologicznych
WIĘCEJ
23 MAJ 2025
WIĘCEJ
23 MAJ 2025
WIĘCEJ
23 MAJ 2025
WIĘCEJ
22 MAJ 2025
WIĘCEJ
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Wiceministra Zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego z prośbą o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim nad potrzebą zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która pozwalałaby państwom członkowskim samodzielnie podejmować decyzję o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych.
W liście Prezes NRL pisze:
„Z satysfakcją przyjąłem opinię Pana Ministra na temat homeopatii wyrażoną w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” w dniu 28 kwietnia 2014 roku, w której nie wyobraża Pan sobie, w jaki sposób za pomocą naukowej metody medycyny można by opisać – jak Pan powiedział - „pozbawiony logiki zespół przekonań leżących u podstaw homeopatii”.
W pełni podzielam Pański pogląd, że homeopatia nie leczy i nie ma żadnego znaczenia terapeutycznego. Całkowicie się zgadzam z Pańską opinią, że produkty homeopatyczne nie mają wpływu na fizjologię człowieka i na przebieg procesów chorobowych. Dziękuję za potwierdzenie faktu, że brak skuteczności terapeutycznej został wielokrotnie udowodniony, a producenci produktów homeopatycznych nie potrafią niestety wskazać, jak te preparaty miałyby działać.
Jednocześnie dodaje Pan, że o znaczeniu terapeutycznym mówi Pan jako lekarz. Tym niemniej wywiadu udziela Pan jako przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, i o znaczeniu prawa wspólnotowego wypowiada się Pan jako minister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową w Polsce. Dlatego też zwracam się do Pana Ministra, posiadającego świadomość, że rejestracja produktów homeopatycznych w państwach Unii Europejskiej, jako środków mających leczyć chorych, odbywa się wbrew wiedzy medycznej oraz bez dowodów na ich terapeutyczną skuteczność o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim nad potrzebą zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która pozwalałaby państwom członkowskim samodzielnie podejmować decyzję o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zachować w Polsce naukowy charakter medycyny zagrożony marketingową ofensywą wyznawców homeopatii. .
Jednocześnie deklaruję poparcie samorządu lekarskiego dla takiej inicjatywy w tym również poprzez międzynarodowe i europejskie organizacje zrzeszające lekarzy, których członkiem jest Naczelna Izba Lekarska.”
Dodane: 2014-04-30