12 MAJ 2025
Być Pielęgniarką i Położną oznacza być blisko pacjenta
WIĘCEJ
12 MAJ 2025
WIĘCEJ
12 MAJ 2025
WIĘCEJ
11 MAJ 2025
WIĘCEJ
9 MAJ 2025
WIĘCEJ
27 marca 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarska przyjęło:
STANOWISKO Nr 34/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 27 marca 2020 r.
w sprawie korzystania przez lekarzy i lekarzy dentystów z wolności wypowiedzi
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stoi na stanowisku, że lekarze oraz lekarze dentyści – jak wszyscy – mają prawo korzystać z gwarantowanej im Konstytucją wolności wyrażania opinii i poglądów na temat aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia, w tym przygotowania placówek ochrony zdrowia do działania w warunkach stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W ocenie Prezydium zakazy wypowiadania się, które próbują narzucać w tej mierze pracodawcy lub zwierzchnicy służbowi, nie znajdują uzasadnienia.
W środowisku lekarzy i lekarzy dentystów powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest dostatecznie przygotowany do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. O brakach sprzętowych, niedostatkach przygotowania organizacyjnego i braku odpowiednich rozwiązań prawnych Naczelna Rada Lekarska na bieżąco informuje władze odpowiedziane za ochronę zdrowia. Wśród licznych kierowanych przez samorząd lekarski w tej sprawie wystąpień wymienić należy m.in.:
Apele, stanowiska i pisma skierowane przez samorząd lekarski do organów władzy publicznej są przekazywane lekarzom zrzeszonym w izbach lekarskich za pośrednictwem dostępnych kanałów informacji, także elektronicznych. Nie może zatem dziwić, że lekarze i lekarze dentyści, korzystając z wolności wypowiedzi, formułują na forum publicznym takie same uwagi, jakie zgłasza ich samorząd lekarski w oficjalnych pismach do Premiera, Ministra Zdrowia czy innych organów publicznych.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest zdania, że lekarz pozostający w zatrudnieniu a także świadczący pracę na innej podstawie prawnej niż umowa o pracę ma prawo - tak jak każdy człowiek - korzystać z wolności słowa i wyrażać swoją opinię o organizacji pracy. Prawo takie powinno być respektowane szczególnie jeśli – tak jak obecnie - warunki pracy lekarza nie zapewniają mu bezpieczeństwa wykonywania czynności zawodowych, narażając na ryzyko zakażenia.
Prezydium uważa, że głosy dobiegające obecnie ze środowiska lekarskiego do mediów są wyrazem troski o bezpieczeństwo pacjentów, o bezpieczeństwo swoich rodzin, które w braku odpowiednich środków ochrony osobistej dla lekarzy ponoszą wraz z lekarzami zwiększone ryzyko zakażenia, oraz troski o swoje własne zdrowie. W sytuacji epidemii, którą ogłoszono na terenie całego kraju, lekarze mają szczególne umocowanie, a nawet obowiązek społeczny, do zabierania głosu w sprawach dotyczących ochrony zdrowia i do przekazywania opinii publicznej rzetelnych informacji o aktualnej sytuacji.
Należy pamiętać, że informacje i opinie wyrażane przez lekarzy na temat problemów organizacyjnych ochrony zdrowia, czy braków sprzętowych placówki medycznej w dobie epidemii są działaniami podejmowanymi w interesie publicznym, z drugiej strony są wypowiedziami osób, które, przychodząc do pracy, narażają swoje własne życie i zdrowie. W takiej sytuacji nie mogą grozić lekarzom żadne szykany. Konstytucja Rzeczpospolitej polskiej w art. 54 zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje również na trafny pogląd wyrażony przez Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 25 marca br. (znak: VII.564.34.2020.MAW), który stwierdził, że kluczowym jest by rzetelne informacje o stanie przygotowania placówek medycznych w sytuacji epidemii były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa. Wprowadzanie zakazów wypowiedzi lekarzy oraz stosowanie wobec nich sankcji w postaci zwolnień z pracy narusza konstytucyjne prawa lekarzy jako obywateli.
STANOWISKO Nr 35/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 27 marca 2020 r.
w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z senackim projektem ustawy w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw przekazanym przy piśmie Pana Dariusza Salamończyka – Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 20 marca 2020 r., znak: SPS-WP-173-58/20, pozytywnie ocenia przedmiotowy projekt.
Projekt ustawy realizuje jeden z bardzo ważnych postulatów środowiska lekarskiego artykułowany podczas prac legislacyjnych nad tzw. specustawą dotyczący zapewnienia praktykom lekarskim możliwości nabywania wyrobów medycznych bezpośrednio z hurtowni farmaceutycznych w sytuacji, gdy Minister Zdrowia ograniczy krąg podmiotów mogących skorzystać z takiej formy zaopatrzenia w te produkty.
Dynamiczny rozwój epidemii w ostatnich dniach sprawia jednak, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy przyjętym przez Senat RP w dniu 13 marca br. są niewystarczające w zakresie wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią poprzez m.in. doprecyzowanie kwestii związanych z zapewnieniem lekarzom niezbędnych warunków pracy w ramach walki z epidemią, modyfikacją terminów egzaminów lekarskich, uznawaniem ich pod określonymi warunkami za zaliczone.
Dodane: 2020-03-27, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
3 CZE 2020
Czy informacja o zarażonych medykach będzie upubliczniona?
Prezes NRL ponownie zwraca się z apelem do Ministerstwa Zdrowia
8 KWI 2020
Ochrona gospodarcza podmiotów wykonujących działalność leczniczą musi być priorytetem
Prezydia NRL i KRF apelują do władz publicznych o szczególne wsparcie dla profesjonalistów medycznych i przedsiębiorców branży medycznej
30 KWI 2020
Prezes NRL: "Ministerstwo Zdrowia ogranicza pacjentom dostęp do lekarzy".