30 PAŹ 2024
Spotkanie dyrektorów i kierowników izb lekarskich 2024: wspólne wyzwania, wspólne rozwiązania
WIĘCEJ
30 PAŹ 2024
WIĘCEJ
30 PAŹ 2024
WIĘCEJ
29 PAŹ 2024
WIĘCEJ
28 PAŹ 2024
WIĘCEJ
10 kwietnia 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego o regularne publikowanie aktualnych danych statystycznych dotyczących liczby zarażonych koronawirusem członków personelu medycznego, z podziałem na poszczególne zawody.
W apelu zwrócono uwagę, że informacje o zakażeniach wśród medyków są publikowane w zdecydowanej większości państw dotkniętych pandemią, a brak dostępu do nich jest działaniem nietransparentnym, niezrozumiałym i wzbudzającym obawy, że dane te są zatajane przed opinią publiczną.
22 maja 2020 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na ww. apel zaznacza, że każdorazowe zidentyfikowanie zakażenia wśród personelu medycznego skutkuje wszczynaniem dochodzenia epidemiologicznego przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Podejmowana jest wtedy współpraca z kierownikiem podmiotu leczniczego w celu zidentyfikowania osoby z kontaktu z zarażonym. W ramach powyższego, to kierownik placówki jest w posiadaniu pełnych danych o zakażonym personelu medycznym i osobach, które w związku z tym podlegają obowiązkowej kwarantannie, co pozwala mu na podejmowanie decyzji związanych z zarządzaniem podmiotem.
W piśmie z Ministerstwa Zdrowia zabrakło jednak odpowiedzi czy te dane będą regularnie publikowane przez resort. Nie odniesiono się również do uwagi PNRL o tym, że na początku kwietnia, Główny Inspektor Sanitarny przekazał Polskiej Agencji Prasowej informacje o zarażeniach wśród personelu medycznego, co potwierdziło, że te dane są gromadzone, ale nie są na bieżąco publikowane.
Dodane: 2020-05-26, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
30 MAJ 2022
Ospa małpia – najważniejsze informacje z MZ i GIS
W Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej. Instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wydane zostaną zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.
25 MAR 2020
Jak postępować z zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji?
Zalecenia dla personelu medycznego i pacjentów
14 KWI 2020
Nadal brakuje wytycznych dot. zlecania testów na SARS-Cov-2
Prezes NRL apeluje do GIS