30 PAŹ 2024
Spotkanie dyrektorów i kierowników izb lekarskich 2024: wspólne wyzwania, wspólne rozwiązania
WIĘCEJ
30 PAŹ 2024
WIĘCEJ
30 PAŹ 2024
WIĘCEJ
29 PAŹ 2024
WIĘCEJ
28 PAŹ 2024
WIĘCEJ
W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej prezes Łukasz Jankowski i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podpisali porozumienie dotyczące wspólnych inicjatyw, projektów i wzajemnego wsparcia w zakresie m.in. szkoleń i badań. Podczas spotkania, w kontekście praw pacjenta, rozmawiano również o problemach systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwie leczenia.
W porozumieniu ujęte są inicjatywy związane z różnymi formami szkoleń i kształcenia w obszarze opieki zdrowotnej i ochrony praw pacjenta, a także prowadzenie badań i analiz. W podpisanym dziś (29 lipca) dokumencie czytamy, że porozumienie ma na celu podnoszenie poziomu wiedzy i przygotowania personelu medycznego w zakresie ochrony praw pacjenta oraz wymianę doświadczeń i podejmowanie wspólnych inicjatyw, w tym także popieranie lub inicjowanie wydania aktów prawnych z zakresu ochrony praw pacjenta. Współdziałania obejmują organizację szkoleń, kursów i konferencji kierowanych do lekarzy, lekarzy dentystów i innych osób wykonujących zawód medyczny; przeprowadzenie badań, w tym także badań ankietowych; przygotowywanie analiz zebranego materiału badawczego; przygotowanie i kierowanie do właściwych organów wniosków o wydanie aktu prawnego.
Pierwsze szkolenie na podstawie zawartego porozumienia planowane jest jesienią.
Dodane: 2022-07-29, przez: Rafał
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
1 LIP 2022
System no-fault
Oko.press: „Jeżeli będzie zapis mówiący jedynie o złagodzeniu kary, to spowoduje, że system no-fault będzie dysfunkcyjnym bublem prawnym” – mówi ostro Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Izby Lekarskiej. „Bo – jak podkreśla – nie ma szans na to, żeby lekarze sami na siebie donosili, wiedząc, że ryzykują procesem karnym i wejściem prokuratora”.
30 CZE 2022
Systemu no fault nie będzie
Mp.pl: - Dziwię się, że urzędnikom i decydentom odpowiedzialnym za sprawy zdrowia nie dźwięczą w uszach syreny alarmowe, choćby po lekturze wyników naboru na specjalizacje. Wskazują one jednoznacznie, że specjalizacje obarczane większym ryzykiem zawodowym spotkań z prokuratorem, mówiąc bardzo oględnie, nie cieszą się powodzeniem. Młodzi lekarze mają naprawdę szeroki wybór ścieżek kariery – i za chwilę okaże się, że chirurgów „nie ma i nie będzie”. Zniknie wtedy może i problem tzw. błędów medycznych, bo zwyczajnie nie będzie ich miał kto popełniać. Ci, którzy chcą pacjentów operować, albo zrobią specjalizację i wyjadą, albo wyjadą tuż po zdaniu LEK i będą się specjalizować w krajach, w których lekarza się szanuje, a nie traktuje jak potencjalnego przestępcę – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski.