10 SIE 2022
Żegnamy prof. dr. hab. n. med. Władysława Nasiłowskiego
WIĘCEJ
10 SIE 2022
WIĘCEJ
8 SIE 2022
WIĘCEJ
3 SIE 2022
WIĘCEJ
1 SIE 2022
WIĘCEJ
W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej prezes Łukasz Jankowski i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podpisali porozumienie dotyczące wspólnych inicjatyw, projektów i wzajemnego wsparcia w zakresie m.in. szkoleń i badań. Podczas spotkania, w kontekście praw pacjenta, rozmawiano również o problemach systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwie leczenia.
W porozumieniu ujęte są inicjatywy związane z różnymi formami szkoleń i kształcenia w obszarze opieki zdrowotnej i ochrony praw pacjenta, a także prowadzenie badań i analiz. W podpisanym dziś (29 lipca) dokumencie czytamy, że porozumienie ma na celu podnoszenie poziomu wiedzy i przygotowania personelu medycznego w zakresie ochrony praw pacjenta oraz wymianę doświadczeń i podejmowanie wspólnych inicjatyw, w tym także popieranie lub inicjowanie wydania aktów prawnych z zakresu ochrony praw pacjenta. Współdziałania obejmują organizację szkoleń, kursów i konferencji kierowanych do lekarzy, lekarzy dentystów i innych osób wykonujących zawód medyczny; przeprowadzenie badań, w tym także badań ankietowych; przygotowywanie analiz zebranego materiału badawczego; przygotowanie i kierowanie do właściwych organów wniosków o wydanie aktu prawnego.
Pierwsze szkolenie na podstawie zawartego porozumienia planowane jest jesienią.
Dodane: 2022-07-29, przez: Rafał
Podobne wpisy
1 LIP 2022
System no-fault
Oko.press: „Jeżeli będzie zapis mówiący jedynie o złagodzeniu kary, to spowoduje, że system no-fault będzie dysfunkcyjnym bublem prawnym” – mówi ostro Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Izby Lekarskiej. „Bo – jak podkreśla – nie ma szans na to, żeby lekarze sami na siebie donosili, wiedząc, że ryzykują procesem karnym i wejściem prokuratora”.
1 LIP 2022
NRL otrzymała statystyki zdawalności ustnego PES. Kolejny apel do MZ.
Pulsmedycyny.pl: Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej dane jednoznacznie wskazują, że egzamin ustny PES w grupie lekarzy, którzy z części pisemnej otrzymali ocenę co najmniej dobrą, jest jedynie formalnością. “Stanowi to niezaprzeczalny dowód na sens rezygnacji z części ustnej PES dla tych lekarzy” - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes NRL. Jak wskazuje Łukasz Jankowski, prezes NRL, czas każdego lekarza, jaki mógłby on poświęcić dla pacjentów, nie powinien być przeznaczony na powtarzanie materiału do ustnej części egzaminu, a zwolnienie z części ustnej PES grona lekarzy mających wynik co najmniej dobry z części pisemnej w żaden sposób nie wpłynie na obniżenie jakości kształcenia i wysokość kompetencji lekarza specjalisty.
30 CZE 2022
Systemu no fault nie będzie
Mp.pl: - Dziwię się, że urzędnikom i decydentom odpowiedzialnym za sprawy zdrowia nie dźwięczą w uszach syreny alarmowe, choćby po lekturze wyników naboru na specjalizacje. Wskazują one jednoznacznie, że specjalizacje obarczane większym ryzykiem zawodowym spotkań z prokuratorem, mówiąc bardzo oględnie, nie cieszą się powodzeniem. Młodzi lekarze mają naprawdę szeroki wybór ścieżek kariery – i za chwilę okaże się, że chirurgów „nie ma i nie będzie”. Zniknie wtedy może i problem tzw. błędów medycznych, bo zwyczajnie nie będzie ich miał kto popełniać. Ci, którzy chcą pacjentów operować, albo zrobią specjalizację i wyjadą, albo wyjadą tuż po zdaniu LEK i będą się specjalizować w krajach, w których lekarza się szanuje, a nie traktuje jak potencjalnego przestępcę – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski.