24 MAR 2023
Organy odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego wobec lekarzy stosujących metodę Aquafilling
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
21 MAR 2023
WIĘCEJ
Przedstawiciele samorządu lekarskiego, na czele z prezesem NRL, wzięli aktywny udział w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, który w dniach 9-10 marca odbył się w Katowicach.
Sesję inauguracyjną VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), zatytułowaną „Rewolucja czy ewolucja? Którą drogą powinna pójść ochrona zdrowia w Polsce?”, zdominowała dyskusja o ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, systemie no fault i publicznych nakładach na ochronę zdrowia.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski powiedział, że ustawa o jakości jest „dysfunkcyjna” i uderzy w „dobrych lekarzy”, ponieważ nie będą chcieli zgłaszać zdarzeń niepożądanych. – Zgłoszenie do rejestru może być potraktowane jako donos na siebie, a nikt nie zagwarantuje, że za chwilę nie zajrzy prokurator i nie potraktuje tego zgłoszenia jako automatycznego przyznania się lekarza do winy – mówił.
Zdaniem prezesa Łukasza Jankowskiego, Polska wydaje mniej pieniędzy na ochronę zdrowia niż inne kraje w Europie, dlatego nie jest sztuką mówić, ile mamy pieniędzy, ale co chcielibyśmy za to otrzymać. – Jeżeli chcemy zrobić europejski system ochrony zdrowia, to po prostu stańmy w prawdzie i nie utrzymujmy sytuacji, w której mówimy, że „jest dobrze”. Powiedzmy wprost: mamy niedostatek finansowy – podkreślił.
System ordynatorski to przeszłość?
W panelu dyskusyjnym pt. „System ordynatorski to przeszłość?” udział wzięli m.in. prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban i przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy NRL Paweł Doczekalski.
Dr Tadeusz Urban podkreślił, że ma ponad 30-letnie doświadczenie w prowadzeniu oddziału ginekologiczno-położniczego. – Najważniejszy jest pacjent, a dopiero później jest ekonomia i zarządzanie. W całej medycynie, a zwłaszcza w procedurach zabiegowych, najważniejsze jest jednak doświadczenie. Czasami buduje się je latami – powiedział.
Zaapelował o poprawę prestiżu lekarza, jak i ordynatora. – Nie wierzę w system konsultancki w Polsce, bo trzeba by zmienić wszystko, a nie jesteśmy na to gotowi – dodał prezes ORL w Katowicach.
O tym, że z perspektywy młodych lekarzy system ordynatorski nie jest najlepszym rozwiązaniem, mówił Paweł Doczekalski. – Centralizacja zarządzania i kierowania przez jedną osobę zarówno częścią medyczną, jak i niemedyczną, wydaje się przestarzała i nieaktualna. Inaczej to wygląda to m.in. w Skandynawii czy w Stanach Zjednoczonych – powiedział.
Wynagrodzenia – ile powinny „ważyć” w systemie ochrony zdrowia?
– Samorząd lekarski mówi od lat, że lekarz specjalista powinien zarabiać trzy średnie krajowe. W wynagrodzeniach lekarzy panuje bałagan, ale dobrze się stało, że mamy ustawę minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski w trakcie panelu pt. „Wynagrodzenia – ile powinny ‘ważyć’ w systemie ochrony zdrowia?”.
W jego opinii ustawa o minimalnym wynagrodzeniu była uzasadnionym „kołem ratunkowym” rzuconym „tonącemu systemowi”, a obecny system wynagradzania personelu medycznego nie łączy interesu dyrektora szpitala i pracowników. I dlatego warto go zmienić.
Fake newsy i trolle. Plaga medycyny XXI wieku
W panelu pt. „Fake newsy i trolle. Plaga medycyny XXI wieku” eksperci zastanawiali się jak skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się nieprawdziwych informacji w internecie. – Nasze środowisko musi walczyć z osobami rozsiewającymi dezinformację, którzy mają pieczątki lekarskie – podkreślił dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.
W jego ocenie OIL w Gdańsku słusznie postąpiła, kierując – jak określił – jednego z „dezinformatorów” na ponowny egzamin. – Dezinformacja zabija. Jeśli prędzej czy później pacjent nie skorzysta ze sposobów leczenia udokumentowanych wiedzą medyczną, to straci zdrowie lub życie – powiedział dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że lekarze powinni być przygotowani, że do ich gabinetu może przyjść pacjent kwestionujący podstawy medycyny.
– Trudno walczyć z przekazem negatywnym, ale jako Naczelna Izba Lekarska chcemy kreować pozytywny obraz – powiedział Łukasz Szmygel, przewodniczący Zespołu ds. wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty NRL. Podkreślił, że czasie pandemii zaufanie do lekarzy wzrosło, a zdobywanie informacji, także dotyczących medycyny, nie polega na korzystaniu tylko z jednego źródła.
Cyberbezpieczeństwo medyczne
W trakcie debaty pt. „Cyberbezpieczeństwo medyczne” eksperci rozmawiali o procedurach bezpieczeństwa w placówkach medycznych, cyberzagrożeniach w ochronie zdrowia, a także odpowiedzialności użytkowników i dostawców. Zwracano uwagę, że żaden szpital nie jest w 100 proc. bezpieczny przed cyberatakami, a w placówkach medycznych znacznie częściej powinny być organizowane audyty i szkolenia dla personelu.
– Większość placówek medycznych ignoruje ryzyko cyberataków. Dużym krokiem naprzód w zarządzaniu siecią informatyczną w placówce medycznej jest poprawa świadomości. Czy można ją wymusić ustawą? – pytał retorycznie Piotr Kalkowski, członek Prezydium NRL.
Dodał, że wiele szpitali działa w ramach infrastruktury tworzonej przez uniwersytety, które narzucają im swoje procedury m.in. w obszarze IT, co nie zawsze wydaje się optymalne z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa.
Humanizacja medycyny w procesie kształcenia kadr medycznych
Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie dr Olga Rostkowska wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. „Humanizacja medycyny w procesie kształcenia kadr medycznych”.
– Cieszy mnie, że w programach uczelni są przedmioty związane z umiejętnościami miękkimi. To ruch w dobrą stronę. Dla mnie humanizacja to też dbanie lekarza o samego siebie. W naszej izbie organizujemy m.in. kursy z kompetencji miękkich – mówiła przedstawicielka izby warszawskiej.
Chory jak medyk
Dwudniowy kongres zakończył panel pt. „Chory jak medyk”. – Wypalenie zawodowe nie jest nowym problemem. Ten temat pojawił się już w latach 70. ubiegłego wieku. W naszej grupie zawodowej zjawisko wypalenia nie jest żadnym novum, ale musiało dojść do zmiany pokoleniowej, aby zacząć o nim rozmawiać – powiedział wiceprezes NRL dr Mateusz Kowalczyk.
Podkreślił, że o tym problemie warto otwarcie rozmawiać i trzeba zastanowić się, czy da się dokonać zmian instytucjonalnych. – Jako samorząd lekarski postulowaliśmy m.in. o urlop dla poratowania zdrowia. W rozmowach z Ministerstwem Zdrowia ten temat powraca jak bumerang – dodał wiceprezes NRL.
– W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zorganizowaliśmy wsparcie psychologiczne dla każdego lekarza, który się zgłosi – podkreśliła Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocniczka NRL ds. zdrowia lekarzy. Zwróciła również uwagę na panujący w środowisku lekarskim etos „pracy ponad siły”, który może sprzyjać wypaleniu zawodowemu.
źródło: Gazeta Lekarska
foto: Mariusz Tomczak, Gazeta Lekarska
Dodane: 2023-03-16, przez: Alicja