O wartości głosu lekarskiego w mediach społecznościowych, nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej w kontekście aktywności lekarzy w social mediach oraz merytorycznej poprawności treści promowanych przez lekarzy w Internecie rozmawiali przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej oraz lekarze aktywni w serwisie Twitter. 

Media społecznościowe dziś mają ogromny zasięg, co dla nas — Komisji Etyki Lekarskiej NRL — stanowi świetne pole do dyskusji samorządowej na temat zmian, jakich dokonujemy w związku z nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej. Przy okazji tego spotkania warto wspomnieć, że w tej chwili apelujemy o zgłaszanie krytycznych uwag lekarzy do propozycji zmian w KEL, które opublikowaliśmy na stronie NIL i wzięcie udziału w dyskusji o nich. W tym zakresie media społecznościowe i zaangażowanie lekarzy aktywnych w social mediach mogą nam ogromnie pomóc — podkreśla Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej. 

NIL po raz kolejny stworzył przestrzeń do dyskusji o potrzebie aktywności lekarzy w social mediach. Podczas ostatniego spotkania lekarze szczególną uwagę poświęcili swojej aktywności w serwisie Twitter. Wszyscy zebrani podkreślali, że jednym z najważniejszych celów ich lekarskiej aktywności internetowej jest promowanie zachowań prozdrowotnych oraz dzielenie się treściami naukowo-dydaktycznymi. 

Spotykamy się, by wysłuchać, poznać i zrozumieć punkt widzenia naszych koleżanek i kolegów aktywnie udzielających się na Twitterze. Chcemy tę energię i zaangażowanie zagospodarować w taki sposób, by połączyć nasze działania na rzecz wspólnych inicjatyw edukacyjnych, naukowych, czy też wizerunkowych. W social mediach mówimy w imieniu środowiska lekarskiego i wierzę, że możemy reprezentować je jeszcze lepiej. Przestrzeń mediów społecznościowych cieszy się dziś ogromną popularnością. Tę popularność chcemy wykorzystać dla dobrych celów – zaznacza Maria Kłosińska, kierownik Działu Komunikacji NIL, która podczas spotkania opowiedziała także o potrzebie i korzyściach działalności lekarzy w social mediach. 

Ważnym punktem spotkania stała się dyskusja o wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz etyce lekarskiej w kontekście działalności lekarzy m.in. na Twitterze. Przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL zachęcał zebranych do dyskusji na temat potrzeb lekarzy aktywnych w social mediach, na jakie powinien odpowiadać znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej.  Zaznaczył, że zespół opracowujący nowe przepisy jest otwarty na wszelkie sugestie i rozmowy. Celem jest bowiem stworzenie KEL w kształcie najpełniej odpowiadającym współczesnemu funkcjonowaniu lekarzy. – 20 lat temu nie było Twittera. Działalność naszych kolegów i koleżanek na tym swego rodzaju forum oraz w innych mediach społecznościowych wymaga ujęcia w nowelizacji – dodał dr de Rosier. 

Swoimi spostrzeżeniami na temat treści zamieszanych przez lekarzy w mediach społecznościowych podzielił się również prof. Krzysztof J. Filipiak, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii, aktywy użytkownik Twittera. Szczególną uwagę zwrócił na kwestie dynamiki zmian mediów społecznościowych oraz coraz nowszych trendów komunikacji w kontekście doboru formy prezentowanych w poszczególnych serwisach treści. Zdaniem prof. Filipiaka lekarz, który chce rzeczowo dzielić się swoją wiedzą, uczestniczyć w merytorycznej dyskusji, oraz zachować wiarygodność w obliczu wspomnianej dynamiki mediów społecznościowych oraz dezinformacji powinien zachować „szczególną uwagę etyczną”. 

Dodane: 2023-06-19, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj