Jeszcze niedawno w świecie lekarskim nie do pomyślenia wydawał się wybór specjalizacji zabiegowej wśród kobiet. Dziś coraz więcej jest ich wśród chirurgów ogólnych, kardiochirurgów czy neurochirurgów. Powstają fundacje i stowarzyszenia walczące ze stereotypowym postrzeganiem lekarki. II Ogólnopolski Kongres Matek Lekarek, odbywający się pod patronatem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, jest jednym z wydarzeń promujących lekarki, ich walkę z dyskryminacją oraz work-life balance w życiu kobiety, która nierzadko życie zawodowe musi godzić z obowiązkami rodzinnymi.

Integracja środowiska lekarek w Polsce i wsparcie, jakim się obdarzają jest godne podziwu. Życzyłbym sobie, by całe środowisko lekarskie było tak skonsolidowane, widziało wspólny cel, a każdy z nas-lekarzy dawał coś od siebie dla wspólnego dobra. Walka o godne warunki pracy, a przede wszystkim o traktowanie, u którego podstaw leżą kompetencje lekarek, a nie ich płeć stanowią postulaty, które jako samorząd lekarski zdecydowanie popieramy – zaznacza Łukasz Jankowski, prezes NRL.

„Gratuluję! Wiele razy słyszałyśmy te słowa, kiedy kończyłyśmy trudne studia medyczne, kiedy dostałyśmy się na wymarzoną specjalizację lekarską, kiedy zdałyśmy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, czy otrzymałyśmy tytuł lekarza specjalisty lub stopień naukowy. Niestety nierzadko dumę i radość wykonywania zawodu lekarza przysłania nam zmęczenie, frustracja, a w gorszych wypadkach mobbing i wypalenie zawodowe. Wtedy najlepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że warto zadbać o zdrowie, kondycję psychiczną oraz work-life balans. Chcemy jednak nie tylko łagodzić skutki negatywnych odczuć i zdarzeń w naszej pracy, ile zapobiec im, dzięki wytworzeniu naszej granicy, której nie przekroczą złe emocje, przemoc, czy nadmierne obciążenie pracą” – piszą Matki Lekarki na swoim facebookowym profilu.

Liczba lekarek pracujących w dyscyplinach zabiegowych, uważanych przez wiele lat za specjalizacje tradycyjnie męskie, ciągle wzrasta. Obecnie statystyki prezentują się następująco:

Liczba kobiet pracujących w dziedzinach:
- chirurgia ogólna: ogółem 6 491; liczba kobiet chirurgów ogólnych: 1 209,
- neurochirurgia: ogółem 633; liczba kobiet neurochirurgów: 68,
- chirurgia onkologiczna: ogółem 1 035; liczba kobiet chirurgów onkologicznych: 151,
- kardiochirurgia: ogółem 381; liczba kobiet kardiochirurgów: 23,
- kardiologia: ogółem 5 332; liczba kobiet kardiologów: 2381,
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu – ogółem: 4 124; liczba kobiet ortopedów: 331,
- anestezjologia i intensywna terapia: ogółem 6 228; liczba kobiet anestezjologów: 3 883.

To zmiana przełomowa w medycynie. Kobietom dokonującym tej zmiany towarzyszy na co dzień wiele barier. To walka o zmianę sposobu myślenia o wielu dziedzinach medycyny i o samej medycynie w ogóle. To wprowadzenie w te dziedziny potrzebnej tam kultury i higieny pracy, o czym będą podczas II Kongresu Matek Lekarek rozmawiać jego uczestniczki.
Wydarzenie już 20-22 października br. Rejestracja TUTAJ.

Tematy sesji:

  • I „Nie daj się dyskryminować”,
  • II „Kobiety w nauce i w klinice”,
  • III „Inspirujące Kobiety”,
  • IV „Wyzwania codzienności”,
  • V „Zadbaj o siebie”.

Dodane: 2023-09-10, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj