W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbył się Kongres Rzecznicy Zdrowia organizowany przez Fundację Rzecznicy Zdrowia.

Kongres skupia się na tematyce związanej ze zdrowiem kobiet, finansowaniem ochrony zdrowia, psychiatrią, opieką długoterminową i domową, chorobami rzadkimi, bezpieczeństwem lekowym Polski, robotyzacją, onkologią, kardiologią, zdrowiem publicznym i profilaktyką, kadrami i wynagrodzeniami oraz hematologią.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski wziął udział w panelu dotyczącym finansowania w ochronie zdrowia, który prowadził Wojciech Wiśniewski. Pozostałymi prelegentami w tym panelu byli dr hab. Łukasz Kozłowski – ekspert z dziedziny ubezpieczeń społecznych i bankowości oraz Waldemar Malinowski - prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

- Pamiętacie Państwo kampanię Polska to chory kraj. To było 5 lat temu. To był spot, gdzie nad szachownicą pochylało się dwóch aktorów – jeden grał Jarosława Kaczyńskiego, drugi Donalda Tuska, a lektor mówił, że walcząc o władzę politycy nie chcą na poważnie zająć się problemami ochrony zdrowia i myślę, że ten spot moglibyśmy emitować przez pół roku przez te 5 lat i on będzie aktualny jeszcze przez długi czas. A nawet aktorzy się nie do końca zmienili. My mamy dzisiaj poczucie, patrząc na rozmaite dane ekonomiczne, że przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach. Co więcej, politycy również nie zmienili swojego podejścia. Czyli, odpowiadając na pytanie zadane na początku naszego panelu, tak, Polska to chory kraj, chory kraj z wielochorobowością wręcz. Mam poczucie, że politycy nie różnią się wiele od nas – lekarzy. My chcielibyśmy leczyć, ale musimy wykonywać czynności administracyjne, tonąć w papierach, dzwonić do innych placówek szukając miejsca dla pacjenta, musimy zajmować się organizacją opieki poszpitalnej. Ministerstwo Zdrowia dziś, w mojej ocenie, nie zajmuje się zdrowiem, tylko zajmuje się wszystkim innym – polityką społeczną, zajmuje się finansami, polityką na szczeblu globalnym. Różnica jest tylko taka, że my jako lekarze nie mamy wyboru, jesteśmy wtłoczeni w ten system, który utrudnia nam leczenie. Ministerstwo ma wybór i w tym kontekście głosy, które idą z góry ze strony polityków – np. o tym, że mamy obniżyć składkę zdrowotną- w kontekście tych danych, nam jawią się jako ogromne zagrożenie. Czas powiedzieć o finansowaniu ochrony zdrowia jako inwestycji, ale też jako elemencie kreowania polityki zdrowotnej. Nie da się mówić o kreowaniu polityki zdrowotnej będąc na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi  o nakłady na ochronę zdrowia i jeszcze stosując kreatywną księgowość, stąd też mamy nadzieję, wreszcie doczekamy się  sytuacji, gdzie będziemy mogli powiedzieć dalszą część hasła, które zawarliśmy w kampanii „Polska to chory kraj”, czyli … „Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć”, na razie wydaje się, że Ministerstwo Zdrowia za leczenie nie tylko się nie zabiera, ale zajmuje się sprawami zupełnie pobocznymi, a finansowanie w tej układance na pewno nie pomaga – podkreślał Prezes NRL.

Transmisja z konferencji.

 

Dodane: 2024-04-10, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj