19 GRU 2024
Izby lekarskie będę przyznawać certyfikaty umiejętności. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o CMKP
WIĘCEJ
19 GRU 2024
WIĘCEJ
18 GRU 2024
WIĘCEJ
17 GRU 2024
WIĘCEJ
17 GRU 2024
WIĘCEJ
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zwraca szczególną uwagę na istotny związek między zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki mogą zaś stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na jakość wykonywanej pracy, o czym w kontekście lekarzy i lekarzy dentystów w swoich życzeniach z okazji ŚDZP pisze wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Mateusz Kowalczyk.
W tym roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem „zdrowie psychiczne w pracy”. W kontekście statystyk dotyczących wypalenia zawodowego i innych zaburzeń psychicznych występujących w naszej grupie zawodowej tegoroczne hasło nabiera dla lekarzy i lekarzy dentystów szczególnego znaczenia.
Nam wszystkim zależy na bezpiecznych i sprzyjających warunkach pracy. Tym, co może nas do nich zbliżyć, jest m.in. wprowadzenie do prawodawstwa klauzuli wyższego dobra, o którą samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zabiega od dawna.
Warto pamiętać, że okręgowe izby lekarskie oferują wsparcie psychologiczne, m.in. w ramach zajęć grup Balinta. Można tam znaleźć pomoc w trudniejszym dla siebie okresie. Ustandaryzowanie tych i podobnych samorządowych inicjatyw w skali kraju to na pewno wyzwanie, z którym się mierzymy, podobnie jak próby przekonywania decydentów do organizowania dalszej, systemowej pomocy dla lekarzy, jak na przykład wprowadzenie urlopu dla poratowania zdrowia. Nadal są to jednak działania strukturalne – ważne, ale dużo ważniejsza jest nasza samoświadomość.
Nie możemy bać się sięgnąć po pomoc. Niezmiernie ważne jest, żebyśmy potrafili sprzeciwić się postawom i sytuacjom (nawet jeśli jest to trudne), które jawnie uderzają w naszą równowagę psychofizyczną w miejscu pracy. Nie dajmy sobie wmówić, że lekarz borykający się z jakimikolwiek trudnościami zdrowotnymi, w tym psychicznymi, jest lepszy niż żaden. Dbajmy o swój dobrostan psychiczny, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli w pełni skutecznie i efektywnie nieść pomoc naszym pacjentom. Takiej postawy na co dzień życzę sobie i Państwu!
Mateusz Kowalczyk
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej
W zeszłym roku Pełnomocniczka ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów NIL przygotowała wskazówki do opracowania programu pomocy lekarzom borykającym się z wypaleniem zawodowym, różnego rodzaju problemami zdrowia psychicznego, czy przeżywającymi kryzys, związany z podejmowaną pracą, o czym więcej TUTAJ.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego i ma na celu podniesienie świadomości na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.
Dodane: 2024-10-10, przez: Dział Komunikacji NIL