30 CZE 2025
XXXII Konferencja Młodych Lekarzy – Gdańsk gospodarzem spotkania młodego samorządu
WIĘCEJ
30 CZE 2025
WIĘCEJ
27 CZE 2025
WIĘCEJ
25 CZE 2025
WIĘCEJ
25 CZE 2025
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 25 października 2024 r. przyjęło:
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
do Ministra Nauki
W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego doniesieniami dotyczącymi możliwości prowadzenia – za zgodą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - na terenie Rzeczpospolitej Polskiej studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym według programu nauczania obowiązującego na terenie innych państw nienależących do Unii Europejskiej (co dotyczy w szczególności informacji o prowadzonych przez Kijowski Uniwersytet Medyczny na terenie filii w Bytomiu) samorząd lekarski zgłasza swój stanowczy sprzeciw.
Z uwagi na specyfikę studiów kształcących przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów oraz przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo polskich pacjentów i jakość opieki zdrowotnej niezrozumiałe jest dlaczego dopuszczalne jest, że na terenie Polski kształcenie może odbywać się według programu nauczania obowiązującego w innych państwach, a absolwenci tych studiów uzyskują dyplom, który w Polsce nie jest uznawany za dyplom uprawniający do wykonywania zawodu lekarza - wymagana jest jego nostryfikacja na polskiej uczelni. Z takiej formy kształcenia korzystają przy tym nie tylko przebywający w Polsce cudzoziemcy, którzy rozpoczęli studia za granicą, ale też obywatele polscy.
Prowadzenie studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym wymaga posiadania odpowiednio przygotowanej kadry naukowej, zaplecza dydaktycznego oraz klinicznego. Wykorzystywanie tych cennych zasobów kadrowo-dydaktycznych, po to, aby kształcić osoby uzyskujące dyplom lekarza uznawany w innym państwie nienależącym do Unii Europejskiej, który to dyplom zarazem nie daje możliwości wykonywania zawodu lekarza w Polsce bez uprzedniej nostryfikacji, jest rozwiązaniem chybionym. Należy także zwrócić uwagę, że iluzoryczny i pozorny jawi się nadzór polskich władz nad realizacją programu nauczania i nad jakością kształcenia lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, jeśli owo kształcenie odbywa się według programu nauczania ustalonego w innym państwie. Efektem takiej formy kształcenia jest również to, że coraz większa liczba wniosków o nostryfikację dyplomu będzie pochodziła od Polaków, którzy chociaż w trakcie studiów faktycznie przebywali w Polsce, to jednak uzyskali dyplom potwierdzający ukończenie kształcenia na zagranicznej uczelni.
Taki model kształcenia kadr medycznych, czyli osób odpowiedzialnych w przyszłości za leczenie pacjentów i prawidłowe funkcjonowanie opieki zdrowotnej nad mieszkańcami naszego kraju samorząd lekarski uważa za skrajnie nieodpowiedzialny.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się zatem do Ministra Nauki o pilną weryfikację danych dotyczących tej formy kształcenia, krytyczne spojrzenie na efektywność i jakość nauczania w Polsce w takim trybie oraz o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia na właściwe tory kształcenia w Polsce lekarzy i lekarzy dentystów.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia - pana Jerzego Szafranowicza z dnia 27 września 2024 r. (znak: DLG.0210.6.2023.AJ) negatywnie opiniuje projekt uznając, że będzie on miał destrukcyjny wpływ na jakość i dostępność do rehabilitacji medycznej.
Jednocześnie samorząd lekarski deklaruje gotowość do merytorycznej dyskusji na temat nowego projektu dotyczącego rehabilitacji leczniczej finansowanej ze środków publicznych.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przekazanym przy piśmie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - pana Pawła Bejdy otrzymanym dnia 16 października 2024 r. (znak: MON.DP-WUW.0210.63.2024/PK) nie zgłasza uwag do projektu rozporządzenia
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia - pana Jerzego Szafranowicza z dnia 18 października 2024 r. (znak: DLU.0210.25.2024.ŁR) nie zgłasza uwag do projektu.
W pełni zasadne jest przedłużenie świadczeniodawcom z obszarów dotkniętych powodzią z września 2024 r. terminu do rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia kwot tzw. „zaliczek” wypłaconych w czasie epidemii COVID-19. Samorząd lekarski zaznacza jednak, że nie wyczerpuje to zakresu pomocy, jakiej władze publiczne powinny udzielić placówkom medycznym dotkniętym skutkami powodzi, tak aby umożliwić ich odbudowę, przywrócenie normalnego funkcjonowania i zapewnienie właściwego poziomu finansowania. O niezbędną pomoc dla placówek ochrony zdrowia samorząd lekarski zabiegał m.in. w apelu Nr 3/24/P-IX Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 października 2024 r. oraz stanowisku Nr 76/24/P-IX Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 października 2024 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia - pana Wojciecha Koniecznego z dnia 15 października 2024 r. (znak: ZPP.0210.3.2024.AK) nie zgłasza uwag do projektu w zakresie, w jakim ustawa ułatwi świadczenie usług opieki zdrowotnej osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych lub katastrof w ramach międzynarodowych mechanizmów niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Samorząd lekarski uważa, że zespoły ratunkowe sklasyfikowane w ramach globalnej inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO EMT Initiative) lub realizujące zadania w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności a także Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej powinny mieć zapewnione warunki do spełnienia międzynarodowych wymogów w zakresie wyposażenia w niezbędne produkty lecznicze, w tym produkty lecznicze będące środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii 1.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pani Urszule Demkow w dniu 2 października 2024r. (znak: DLG.0210.8.2024.AT) nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu.
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 25 października 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pani Urszule Demkow w dniu 2 października 2024r. (znak: DLG.0210.11.2024.AT) nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu.
Dodane: 2024-10-28, przez: Dział Komunikacji NIL