28 MAJ 2025
129. Zjazd Niemieckiej Izby Lekarskiej – Polska delegacja aktywnie uczestniczy w kształtowaniu europejskiej polityki zdrowotnej
WIĘCEJ
28 MAJ 2025
WIĘCEJ
28 MAJ 2025
WIĘCEJ
27 MAJ 2025
WIĘCEJ
27 MAJ 2025
WIĘCEJ
30 kwietnia 2025 r. odbyło się spotkanie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego z Rzeczniczką Praw Dziecka, Moniką Horna-Cieślak, poświęcone narastającemu zjawisku przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia.
Tragiczne wydarzenia ostatnich dni, w tym śmierć dr Tomasza Soleckiego, brutalnie zaatakowanego podczas pełnienia obowiązków służbowych, unaoczniły skalę zagrożenia, przed jakim stoją osoby wykonujące zawody medyczne.
„Nie możemy pozostać obojętni wobec przemocy, która dotyka lekarzy, pielęgniarek i innych członków personelu medycznego. Każdy atak na medyka to nie tylko naruszenie jego nietykalności – to także zagrożenie dla całego systemu ochrony zdrowia i wszystkich, którzy z niego korzystają. Potrzebujemy natychmiastowych działań i realnej ochrony dla osób, które codziennie ratują zdrowie i życie Polaków” – podkreśla dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
„Wszelkiego rodzaju przejawy agresji zarówno werbalnej, jak i fizycznej wobec personelu medycznego w placówkach medycznych stanowią nie tylko źródło dodatkowego stresu, ale wręcz realne niebezpieczeństwo. Narażają zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet życie zarówno personelu medycznego, jak i wszystkich pacjentów, w tym także osoby małoletnie – wskazuje Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. Tę kwestię uczyniła także tematem wystąpienia generalnego do Ministerstwa Zdrowia. - Za uzasadnione należy uznać apele środowiska medycznego o podjęcie pilnych działań prewencyjnych o charakterze systemowym, które pozwolą skutecznie chronić fizyczne bezpieczeństwo we wszystkich placówkach ochrony zdrowia w naszym kraju, jak również odbudować poczucie bezpieczeństwa, zarówno wśród personelu medycznego, ale również pacjentów i ich rodzin.
Zarówno Naczelna Izba Lekarska, jak i Rzeczniczka Praw Dziecka zwracają uwagę na konieczność:
Naczelna Izba Lekarska w pełni popiera apel Rzeczniczki Praw Dziecka i deklaruje gotowość do współpracy przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które zapewnią bezpieczne środowisko pracy dla medyków oraz podniosą poziom zaufania pacjentów – zwłaszcza najmłodszych – do systemu ochrony zdrowia.
fot. Alicja Szczypczyk/NIL
Dodane: 2025-05-06, przez: Iwona