16-17 maja 2025 roku w Hotelu Sound Garden w Warszawie odbył się I Kongres "POZ & AOS – razem bliżej zdrowia", wydarzenie integrujące środowiska podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Kongres zgromadził specjalistów z całej Polski, oferując bogaty program merytoryczny, praktyczne warsztaty oraz sesje eksperckie z udziałem wybitnych autorytetów medycznych.

W uroczystej inauguracji wydarzenia udział wziął prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, który podkreślił znaczenie współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi poziomami opieki zdrowotnej:

– Wspólne rozmowy lekarzy POZ i AOS to klucz do lepszej organizacji systemu, realnej poprawy jakości opieki nad pacjentem i budowy wzajemnego zaufania. Takie inicjatywy pokazują, że środowisko lekarskie chce rozmawiać, współpracować i wspólnie budować nowoczesną medycynę – powiedział prezes NRL.

Jednym z kluczowych punktów programu I Kongresu POZ & AOS – razem bliżej zdrowia, który odbył się 7 maja 2025 roku w Warszawie, był panel dyskusyjny ekspertów pt. „Wyzwania współczesnej opieki – integracja POZ i AOS”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej, samorządów zawodowych oraz praktyków ochrony zdrowia.

Moderację dyskusji objęła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Życińska, kierownik Kliniki Reumatologii, Chorób Tkanki Łącznej i Chorób Rzadkich PIM MSWiA oraz wykładowczyni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W gronie panelistów znaleźli się:

  • Maciej Karaszewski, Dyrektor Departamentu Lecznictwa, Ministerstwo Zdrowia
  • Klaudiusz Komor, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej
  • Ewa Molka, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • Beata Ostrzycka, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego

Eksperci dyskutowali o kluczowych aspektach integracji podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, w tym:

  • budowaniu interdyscyplinarnych zespołów i efektywnej współpracy POZ–AOS,
  • organizacji i finansowaniu zintegrowanej opieki,
  • wyzwaniach tzw. „odwróconej piramidy świadczeń”,
  • roli cyfryzacji i telemedycyny jako narzędzi integracyjnych,
  • bezpieczeństwie pacjenta i jakości świadczeń w modelu zintegrowanym,
  • potrzebie zmiany kultury organizacyjnej i edukacji zespołów medycznych.

Wiceprezes NRL Klaudiusz Komor podkreślił w swoim wystąpieniu:

Integracja POZ i AOS to nie tylko kwestia systemowa, ale przede wszystkim relacyjna – oparta na zaufaniu, zrozumieniu kompetencji i wspólnym celu, jakim jest dobro pacjenta. Samorząd lekarski od lat apeluje o odpowiednie dofinansowanie systemu ochrony zdrowia i stworzenie odpowiednich warunków, w tym platformy wymiany informacji o pacjencie, dla POZ i AOS – powiedział.

Panel spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu i wywołał żywą dyskusję. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że wyzwania współczesnej opieki zdrowotnej wymagają nie tylko zmian legislacyjnych i finansowych, ale także transformacji kultury pracy w systemie – w kierunku dialogu, współodpowiedzialności i ciągłego uczenia się.

Organizatorami Kongresu byli: Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej WUM, Przychodnia Medycyny Rodzinnej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA oraz Klinika Reumatologii, Chorób Tkanki Łącznej i Chorób Rzadkich PIM MSWiA i Vicommi Media. Wydarzenie odbyło się pod patronatem licznych instytucji i towarzystw naukowych.

Program konferencji obejmował m.in. sesje poświęcone diagnostyce Point of Care w warunkach POZ i AOS, z uwzględnieniem badań, które lekarze mogą wykonać bezpośrednio w placówkach. Naczelna Izba Lekarska gratuluje organizatorom udanego wydarzenia i wyraża nadzieję na kontynuację dialogu międzysektorowego, który sprzyja systemowym zmianom w ochronie zdrowia.

fot. Vicommi Media

Dodane: 2025-05-22, przez: Iwona

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj