23 MAJ 2025
Samorząd lekarski krytycznie o nowych uprawnieniach dla higienistek stomatologicznych
WIĘCEJ
23 MAJ 2025
WIĘCEJ
23 MAJ 2025
WIĘCEJ
22 MAJ 2025
WIĘCEJ
22 MAJ 2025
WIĘCEJ
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 23 maja 2025 r. przyjęła:
STANOWISKO Nr 43/25/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 maja 2025 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu Pana Jerzego Szafranowicza z dnia 23 marca 2025 r. (znak: DLG.748.5.2025.EM) nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu.
STANOWISKO Nr 44/25/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 maja 2025 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pani Urszuli Demkow z dnia 25 kwietnia 2025 r. (znak: RKR.0210.1.2025.LT) nie zgłasza uwag do samego projektu rozporządzenia.
W związku z pracami legislacyjnymi nad projektem rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury samorząd lekarski przypomina, że aktualnie obowiązujące współczynniki pracy określone w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2139) są dalekie od oczekiwań środowiska lekarskiego. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oczekuje zmiany ustawy i uwzględnienia w niej zgłaszanych od wielu lat postulatów samorządu lekarskiego dotyczących ustalenia wysokości wynagrodzeń dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją - na poziomie trzykrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji - na poziomie dwuipółkrotności średniej krajowej a dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta - na poziomie dwukrotnej średniej krajowej.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca szczególną uwagę na fakt, że ustalony obecnie w załączniku do ustawy współczynnik pracy dla lekarzy specjalistów (1,45 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej ogłoszonego) jest na tyle niski, że praktycznie dochodzi do zrównania wynagrodzenia lekarza odbywającego specjalizację w dziedzinach priorytetowych z wynagrodzeniem lekarza specjalisty, który tę specjalizację już posiada.
STANOWISKO Nr 45/25/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 maja 2025 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Jerzego Szafranowicza z dnia 30 kwietnia 2025 r. (znak: DSZ.0210.1.2025.AD) negatywnie opiniuje projekt w zakresie, w jakim górne widełki wynagrodzeń określone w projektowanym załączniku nr 1 nie będą zezwalały na wypłatę na rzecz lekarzy wynagrodzeń w wysokości, której od wielu lat domaga się samorząd lekarski.
W załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej określono tabelę zaszeregowania pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych działających w formie jednostki budżetowej, z wyłączeniem pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. W tabeli zaszeregowań mieszczą się m.in. takie stanowiska, jak: zastępca kierownika podmiotu leczniczego do spraw lecznictwa, ordynator, zastępca ordynatora oraz specjalista. Lekarze zatrudnieni na tych stanowiskach powinni mieć możliwość otrzymywania wynagrodzenia za pracę zgodnego z postulatami samorządu lekarskiego, tj. dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją - na poziomie trzykrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji - na poziomie dwuipółkrotności średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta - na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, a dla lekarza i lekarza dentysty stażysty - na poziomie średniej krajowej. Biorąc pod uwagę kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za 2024 r. (8.181,72 zł) należy zauważyć, że proponowane w załączniku nr 1 do rozporządzenia maksymalne stawki wynagrodzenia w kategoriach zaszeregowania od XVI do XIX, w których mieszczą się lekarze specjaliści (np. ordynator i zastępca ordynatora) nie osiągnęła nawet dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje zatem zmianę w załączniku nr 1 do rozporządzenia poprzez zwiększenie górnej kwoty wynagrodzenia na tych stanowiskach, na których mogą być zatrudniani lekarze specjaliści, do poziomu trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.
STANOWISKO Nr 46/25/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 maja 2025 r.
w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz.U. z 2025 r. poz. 626) negatywnie ocenia rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu w zakresie dotyczącym wykazu czynności higienistek stomatologicznych określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Samorząd lekarski zgłaszał Ministerstwu Zdrowia daleko idące zastrzeżenia wobec zakresu czynności zawodowych higienistek stomatologicznych już na etapie prac nad projektem rozporządzenia. Merytoryczne uwagi i propozycje zmian projektu rozporządzenia zostały przedstawione w stanowisku nr 12/24/P-IX Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 19 marca 2024 r., niestety wielu z tych uwag nie uwzględniono w dalszych pracach nad projektem rozporządzenia. W przyjętym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. zastrzeżenia budzi w szczególności zakres czynności wskazanych w punkcie 3 załącznika nr 3 do rozporządzenia, który wskazuje na możliwość wykonywania przez higienistki stomatologiczne „wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych i diagnostycznych zabiegów rehabilitujących jamę ustną”. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłaszało postulaty, aby z wykazu tego wykreślić takie czynności jak: prowadzenie badań przesiewowych w różnych grupach populacyjnych, sporządzanie wycisków i modeli orientacyjnych uzębienia dla celów diagnostycznych, organizowanie ciągłości leczenia pacjentów w trakcie użytkowania aparatów ortodontycznych, rehabilitowanie jamy ustnej przy pomocy podstawowych ćwiczeń ortodontycznych oraz wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych z zastosowaniem metod fizykalnych. W pozostałym zakresie czynności higienistek stomatologicznych wymienionych w punkcie 3 załącznika nr 3 powinny być wykonywane na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.
Samorząd lekarski stoi niezmiennie na stanowisku, że higienistki stomatologiczne stanowią ważny element zespołu terapeutycznego, niemniej jednak za pracę tego zespołu i za efekty wprowadzonego leczenia odpowiada lekarz dentysta. Obecnie, by nabyć uprawnienia higienistki stomatologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę policealną. Wiedza tak zdobyta nie pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji terapeutycznych w oparciu na samodzielne badanie jamy ustnej. By taką wiedzę posiadać niezbędne są – dostępne dla wszystkich - studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Należy nadmienić, że obecnie w Polsce jest 43 tys. lekarzy dentystów, co w pełni pozwala zabezpieczyć potrzeby społeczeństwa, względy ochrony interesu publicznego nie uzasadniają więc przekazywania innym niż lekarze dentyści zawodom medycznym uprawnień do wykonywania czynności o charakterze terapeutyczno-decyzyjnym w procesie leczenia pacjenta.
Dodane: 2025-05-23, przez: Dział Komunikacji NIL