3 MAR 2023
Medycy ze szpitala w Pszczynie naruszyli kodeks etyki zawodowej
WIĘCEJ
Rynek Zdrowia: - Nadal jestem zwolennikiem tego, by część szkolenia specjalizacyjnego odbywała się w innym szpitalu, a najlepiej w szpitalu powiatowym. Kraje zachodnie pokazują, że zbieranie doświadczeń z kilku różnych ośrodków daje dobre efekty. Natomiast nasz pomysł został wypaczony przez Ministerstwo Zdrowia. Rezydenci to nie są zapchajdziury, a ich rolą nie jest ratowanie systemu. Odwróciliśmy logikę. Nie myślimy o tym, jak powinien wyglądać system kształcenia rezydentów, myślimy natomiast w jaki sposób, wykorzystując rezydentów, uratować szpitale powiatowe – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Szef-samorzadu-lekarskiego-wzielismy-na-sztandary-walke-z-hejtem-a-sami-go-wygenerowalismy,235892,1.html
Dodane: 2022-08-19, przez: Rafał
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
1 LIP 2022
System no-fault
Oko.press: „Jeżeli będzie zapis mówiący jedynie o złagodzeniu kary, to spowoduje, że system no-fault będzie dysfunkcyjnym bublem prawnym” – mówi ostro Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Izby Lekarskiej. „Bo – jak podkreśla – nie ma szans na to, żeby lekarze sami na siebie donosili, wiedząc, że ryzykują procesem karnym i wejściem prokuratora”.
30 CZE 2022
Systemu no fault nie będzie
Mp.pl: - Dziwię się, że urzędnikom i decydentom odpowiedzialnym za sprawy zdrowia nie dźwięczą w uszach syreny alarmowe, choćby po lekturze wyników naboru na specjalizacje. Wskazują one jednoznacznie, że specjalizacje obarczane większym ryzykiem zawodowym spotkań z prokuratorem, mówiąc bardzo oględnie, nie cieszą się powodzeniem. Młodzi lekarze mają naprawdę szeroki wybór ścieżek kariery – i za chwilę okaże się, że chirurgów „nie ma i nie będzie”. Zniknie wtedy może i problem tzw. błędów medycznych, bo zwyczajnie nie będzie ich miał kto popełniać. Ci, którzy chcą pacjentów operować, albo zrobią specjalizację i wyjadą, albo wyjadą tuż po zdaniu LEK i będą się specjalizować w krajach, w których lekarza się szanuje, a nie traktuje jak potencjalnego przestępcę – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski.