logo: NIL

Na dzień 20 kwietnia 2021r. na 6700 punktów szczepień przeciwko COVID-19 jedynie 17 placówek to poradnie stomatologiczne (w 7 województwach) 

Czy będzie ich więcej? -

to już decyzja każdego z kierowników praktyki lekarskiej czy podmiotu

 

 • Czy aby założyć punkt szczepień trzeba mieć umowę z NFZ?

  Nie, nie trzeba. Trzeba być tylko albo praktyką lekarska albo podmiotem leczniczym. Nie składa się żadnych danych w zakresie potencjału kadry medycznej. Kluczowym elementem zawiązania współpracy jest ocena potrzeb (Fundusz nie ukrywa, że szuka współpracy w powiatach o zmniejszonej dostępności do szczepień) oraz ocena potencjału (patrz niżej)

 

LINKI

KWALIFIKOWANIE ; PRZEPISY

#SZCZEPIMYSIĘ.GOV
CHPL-e, ulotki, formularze, wywieszki, informacje

Strona CMKP-VAXSTOPCOVID
informacje, szkolenia

 

   

 • Jaki należy zadklarowac potencjał szczepień?

  Minimalny, wymagany przez NFZ to 30 szczepień tygodniowo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że organizacje przyjęć trzeba dopasować do pełnego zuzycia otwartej fiolki ze szczepionką. Wykorzystuje się tzw."rezerwę technologiczną", więc liczba zaszczepień z jednej fiolki jest większa od deklarowanej w ChPL. W przypadku szczepionki AstraZeneca J&J czy Moderna ta liczba nieuwzględniająca nawet zapasu technologicznego  to 10. O ile więc 30 : 5 =6 szczepień dziennie jako minimum  , to trzeba pamiętać o zuzyciu całych fiolek szczepionek.

 • Jakie trzeba spełnic warunki techniczno-sanitarno-lokalowe ?

  poradnie stomatologiczne będą miały łatwiej od wszelkich niemedycznych podmiotów, gdyż mają już na starcie zorganiozowaną kwestię gospodarki odpadami medycznymi.

  Trzeba zapewnić: odległość w poczekalni między pacjentami min.1,5 m w każdym momencie procesu szczepienia. Należy uwzględnic przy tym, że pacjent po szczepieniu musi byc w tejże poczekalni pod obserwacją min.15 minut.  Należy dezynfekować co godzine poczekalnie i wietrzyc ją. W gabinecie  musi byc kozetka (może jej funkcje pełnic fotel stomatologiczny). Jeśłi ten sam gabinet słuzy jednocześnie jako miejsce badania kwalifikacyjnego i szczepienia musi mieć choćby parawan przegradzającyc te 2 przedziały. Nalezy pamiętac także o sprzęcie komputerowym i -co niezmiernie ważne- o specjalnej profesjonalnej lodówce z wbudowanym termometrem.

 

 

Dodane: 2021-04-20

 • wyślij znajomemu

 • Zapisz stronę
 • Wydrukuj