Zdrowie jamy ustnej ma wpływ na ogólne zdrowie organizmu. W wielu miastach i miejscowościach na terenie Polski organizowane są dziś akcje profilaktyczne, w których udział biorą lekarze dentyści.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest również okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, które pozwolą chronić nasze zęby przez całe życie. Choć wydaje się, że świadomość społeczna na temat wagi zdrowia jamy ustnej z roku na rok jest coraz większa, badania przeprowadzone w Polsce wykazują, że około 90% dzieci w wieku szkolnym cierpi na próchnicę zębów mlecznych, a około 60% dzieci ma próchnicę zębów stałych. U 85% osób dorosłych w wieku powyżej 35 lat zaś występują ubytki próchnicowe w zębach.

Świadomość tego jak istotne jest zdrowie jamy ustnej, wynosimy z domu. To podejście naszych rodziców do tych kwestii ukierunkowuje nas na przyszłość. Wszyscy mamy świadomość tego, że część społeczeństwa obawia się wizyt u dentysty. Zupełnie niesłusznie. My jako lekarze dentyści robimy wszystko, by każdy z naszych pacjentów mógł cieszyć się zdrowym i naturalnym uśmiechem. Dzięki postępowi technologii medycznych wiele zabiegów dentystycznych wygląda już zupełnie inaczej niż przed laty. Jako Komisja Stomatologiczna NRL staramy się o poprawę warunków pracy lekarzy dentystów, tak by jakość usług dentystycznych stała na najwyższym światowym poziomie. Tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na poprawę wizerunku leczenia stomatologicznego i mało optymistycznych statystyk dotyczących próchnicy – podkreśla Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

Dodane: 2023-03-20, przez: Administrator

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj