18 LIP 2025
Stanowiska podjęte przez PNRL w dniu 18 lipca 2025 r.
WIĘCEJ
18 LIP 2025
WIĘCEJ
16 LIP 2025
WIĘCEJ
15 LIP 2025
WIĘCEJ
15 LIP 2025
WIĘCEJ
18 stycznia 2021 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:
STANOWISKO Nr 4/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 18 stycznia 2021 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych (projekt z 11 stycznia 2021 r.), o którym powiadomił Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka pismem z dnia 11 stycznia 2021 r., znak: HŚ.EX.581.29.2020AŚ, zgłasza następujące uwagi.
Propozycja zawarta w § 2.1 pkt 3) projektu określająca, jako minimum poziom 16 warstw dla aparatu tomografii komputerowej (dalej: TK) przeznaczonego do wykonywania medycznych procedur radiologicznych w zakresie badań serca, jest nieaktualna od wielu lat. Powyższe zostało potwierdzone w zaleceniach Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego z roku 2019, a także funkcjonowało w poprzedniej wersji tych zaleceń. W ww. zaleceniach określono – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – poziom 16 warstw, jako minimalny dla ogólnodiagnostycznego aparatu TK, a 64 warstw dla aparatu TK do diagnostyki kardiologicznej. Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę, konieczna jest korekta § 2.1 pkt 3) projektu. Wymaganie na poziomie 16 warstw dla aparatu TK do diagnostyki kardiologicznej jest niezgodne z obecnym stanem wiedzy i możliwościami technicznymi aparatów TK. Do diagnostyki kardiologicznej TK powinny być dopuszczone wyłącznie wysokiej klasy aparaty TK (64-warstwy to próg minimalny).
Ponadto w ocenie Prezydium NRL jednostka ochrony zdrowia w celu wykonywania medycznych procedur radiologicznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie rentgenodiagnostyki, w tym mammografii (§3 pkt 1), powinna zapewnić co najmniej 1 lekarza specjalistę w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz dwóch (a nie jednego) techników elektroradiologii podczas jednej zmiany pracy. Wskazać należy, że w przypadku ewentualnej choroby technika skutkującej nieobecnością w pracy, wykonanie badań nie będzie możliwe do zrealizowania.
W przypadku wykonywania medycznych procedur radiologicznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie tomografii komputerowej (§3 pkt 3) jednostka ochrony zdrowia powinna zapewnić podczas jednej zmiany pracy dwóch lekarzy specjalistów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, dwóch techników elektroradiologii i przynajmniej jedną pielęgniarkę. Jednostka ochrony zdrowia musi zadbać o to, aby wykonywanie badania TK były kontrolowane przez lekarza radiologia. Powyższe jest niezbędne do ustalenia czy badanie zostało wykonane prawidłowo i tym samym czy możliwy jest jego opis. Podkreślenia wymaga, że promieniowanie podczas badania TK jest szkodliwe dla organizmu człowieka i konieczny jest jego nadzór.
W zakresie badań MRI (Rezonans magnetyczny) w ocenie Prezydium NRL jednostka ochrony zdrowia musi zapewnić podczas jednej zmiany pracy jednego lekarza, dwóch techników elektroradiologii oraz jedną pielęgniarkę.
Jednocześnie wskazać należy, że do wykonywania badań w zakresie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) do tej pory podczas jednej zmiany pracy potrzebny był lekarz specjalista w dziedzinie medycyny nuklearnej, lekarz specjalista w dziedzinie radiologii, dwóch techników elektroradiologii oraz pielęgniarka. Zdaniem Prezydium NRL do opisywania badań PET niezbędna jest praca nie tylko lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, ale również lekarza specjalisty w dziedzinie radiologii.
Dodane: 2021-01-18, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
3 CZE 2020
Czy informacja o zarażonych medykach będzie upubliczniona?
Prezes NRL ponownie zwraca się z apelem do Ministerstwa Zdrowia
3 KWI 2020
Apel PNRL w sprawie odwołania min. W. Kraski
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło apel w sprawie odwołania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Waldemara Kraski