20 STY 2025
Stanowisko podjęte przez NRL w dniu 17 stycznia 2025 r.
WIĘCEJ
20 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
19 lutego 2021 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:
STANOWISKO Nr 20/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 19 lutego 2021 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, o którym poinformował Pan Waldemar Kraska Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia pismem z dnia 1 lutego 2021 r., znak: ZPM.0212.1.2021, stwierdza, że projekt ten powtarza rozwiązania przyjęte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. poz. 607, 1054, 1164, 1506, 1550, 1748 i 1942). Doświadczenia wynikające ze stosowania tego aktu prawnego wskazują natomiast, że niektóre jego przepisy są nieprecyzyjne bądź też powodowały trudności z właściwym ich stosowaniem. Dlatego też wydając nowy akt prawny należałoby te przepisy zmodyfikować lub je doprecyzować.
W ocenie samorządu lekarskiego uzupełnienia wymaga przepis § 3 pkt 4 projektowanego rozporządzenia określający przypadki, w których lekarz zleca transport sanitarny pacjenta do wskazanego szpitala albo miejsca izolacji albo izolacji w warunkach domowych. Przepis ten powinien umożliwić lekarzowi zlecenie transportu sanitarnego nie tylko w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać lub którego stan zdrowia to uzasadnia, ale jednoznacznie wskazywać na taką możliwość w każdym przypadku złożenia przez pacjenta oświadczenia o braku możliwości bezpiecznego przemieszczenia się do szpitala albo miejsca izolacji albo izolacji w warunkach domowych, bez narażenia na zakażenie chorobą zakaźną osób trzecich.
Dotychczasowe doświadczenia z okresu panującej obecnie epidemii wskazują też na ogromne trudności w sprawnym kontaktowaniu się lekarzy z różnymi instytucjami. Dlatego też właściwe jest uzupełnienie § 3 pkt 1 i 2 projektowanego rozporządzenia poprzez wskazanie formy, w jakiej lekarz powinien dopełnić przewidzianych w tych przepisach obowiązków poinformowania szpitala o skierowaniu do niego pacjenta oraz właściwego inspektora sanitarnego o skierowaniu pacjenta do szpitala albo izolacji lub izolacji w warunkach domowych, pozwalającej na skuteczne i szybkie wypełnienie tych obowiązków.
Ponadto sposób, w jaki został zredagowany § 3 ust. 1 projektu rozporządzenia, powoduje, że przepis ten budzi wątpliwości, kto w istocie jest odpowiedzialny za przekazanie osobie skierowanej do izolacji w warunkach domowych z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), nie później niż w siódmej dobie odbywania tej izolacji, wiadomości tekstowej o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania tej izolacji. Wskazane jest więc doprecyzowanie i przeredagowanie tego przepisu w taki sposób, aby jednoznacznie wskazywał podmiot odpowiedzialny za przekazanie tej informacji osobie skierowanej do izolacji w warunkach domowych oraz, że informacja ta przekazywana jest na numer telefonu wskazany przez tę osobę do bezpośredniego z nią kontaktu.
STANOWISKO Nr 21/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 19 lutego 2021 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej, o którym powiadomiono pismem z dnia 12 lutego 2021 r., znak: DLG.742.7.2021.TK, nie zgłasza uwag do przedłożonego projektu rozporządzenia.
Dodane: 2021-02-22, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
3 CZE 2020
Czy informacja o zarażonych medykach będzie upubliczniona?
Prezes NRL ponownie zwraca się z apelem do Ministerstwa Zdrowia
3 KWI 2020
Apel PNRL w sprawie odwołania min. W. Kraski
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło apel w sprawie odwołania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Waldemara Kraski