24 MAR 2023
Organy odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego wobec lekarzy stosujących metodę Aquafilling
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
24 MAR 2023
WIĘCEJ
21 MAR 2023
WIĘCEJ
29 listopada 2021 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:
STANOWISKO Nr 120/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 29 listopada 2021 r.
w sprawie poparcia apelu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej popiera apel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 28 listopada 2021 r. skierowany do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP.
W sytuacji niepokojąco wzrastającej liczby zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19, pojawianiem się nowych wariantów wirusa, które w innych krajach spowodowały już wprowadzenie restrykcji przez tamtejsze władze Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że władze publiczne powinny bezwzględnie wysłuchać głosu specjalistów z dziedziny epidemiologii i chorób zakaźnych, którzy w apelu z dnia 28 listopada 2021 r. jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem aktów prawnych umożliwiających kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy, przyjęciem aktów prawnych ograniczających dostęp osób nieposiadających Unijnego Certyfikatu COVID do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu, spowodowaniem przez odpowiednie służby skutecznego egzekwowania obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych oraz zwalczaniem procederu oszustw związanych ze szczepieniami.
Samorząd lekarski uważa, że niekorzystnie kształtująca się od dłuższego czasu sytuacja epidemiczna w kraju wymaga podjęcia stanowczych kroków, które według dostępnej obecnie wiedzy naukowej mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji tj. zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 oraz zabezpieczyć dostęp osób z innymi schorzeniami do opieki zdrowotnej. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych są wyraźnym sygnałem, że dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju.
29 listopada 2021 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja przekazał powyższe stanowisko m.in. do Konsultantów Krajowych, zachęcając ich do dołączenia i rozpowszechnienia ww. apelu, popartego przez większość członków Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów oraz przez samorząd lekarski. W piśmie podkreślił, że w tym niezwykle ciężkim dla lekarzy i pacjentów czasie, istotnym jest wzajemne wsparcie oraz propagowanie i przekazywanie społeczeństwu, w tym rządzącym i politykom, aktualną wiedzę medyczną oraz i jej wskazania w zakresie najlepszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania i zwalczania wirusa SARS-CoV-2.
Pismo poniżej w załącznikach.
Osoby i Organizacje popierające stanowisko i apel:
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat Konsultant krajowy w dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej
Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW Konsultant krajowy w dziedzinie Medycyny Rodzinnej
Prof. dr hab. Mirosław Wielgoś Konsultant krajowy w dziedzinie Perinatologii
Prof. dr hab. Sylwia Kołtan Konsultant krajowy w dziedzinie Immunologii klinicznej
Prof. Grzegorz Wallner Konsultant krajowy w dziedzinie Chirurgii Ogólnej
Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej
Polskie Towarzystwo Neurologiczne
Towarzystwo Internistów Polskich
Dodane: 2021-11-29, przez: Alicja