20 LIS 2024
Komentarz do znowelizowanego KEL: art. 9.
WIĘCEJ
20 LIS 2024
WIĘCEJ
18 LIS 2024
WIĘCEJ
14 LIS 2024
WIĘCEJ
14 LIS 2024
WIĘCEJ
Zmiany w samorządzie lekarskim. Delegaci z całej Polski zdecydowali, że nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski, który kandydował z programem pod hasłem „Samorząd przyszłości”.
Łukasz Jankowski wygrał z prezesem minionej kadencji NRL Andrzejem Matyją stosunkiem głosów 252 do 192. Dziś, drugiego dnia 15. Krajowego Zjazdu Lekarzy, odbywają się wybory. Wczoraj miała miejsce część sprawozdawcza. W prezentacji poprzedzającej głosowanie Łukasz Jankowski podkreślał, że konieczne jest wzmacnianie środowiska lekarskiego poprzez rozwój silnego i nowoczesnego, odpowiadającego potrzebom lekarzy samorządu zawodowego. „Moim planem jest zbudowanie samorządu przyszłości. Sprawdzonym kluczem do tego, z którego korzystałem w OIL w Warszawie jest słuchanie, angażowanie i skuteczne działanie. Klucz ten pozwolił na osiągnięcie dwóch z trzech celów, które sobie założyłem – wsparcie dla członków samorządu i wpływ na opinię publiczną. Do osiągnięcia w pełni trzeciego celu, którym jest wpływ na decydentów w izbie okręgowej brakuje narzędzi. Stąd moja decyzja o kandydowaniu na funkcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. W Naczelnej Izbie Lekarskiej widzę ogromny potencjał, który zamierzam efektywnie wykorzystać. Priorytetem w mojej koncepcji samorządu przyszłości jest wprowadzenie systemu no-fault i wzmocnienie pionu odpowiedzialności zawodowej, poprawa wizerunku lekarza i prestiżu zawodu oraz stworzenie wśród nas poczucia wspólnoty, poczucia pewności, że lekarz jest członkiem dobrze funkcjonującego samorządu, na który zawsze może liczyć. Dziękuję delegatom za zaufanie i zapraszam wszystkich lekarzy do współtworzenia samorządu przyszłości”.
Podczas zjazdu Zbigniew Kuzyszyn wybrany został Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Trwają wybory członków Naczelnej Rady Lekarskiej. Dziś wyłonieni zostaną zastępcy NROZ oraz organy Naczelnej Izby Lekarskiej i Krajowej Komisji Wyborczej.
Łukasz Jankowski – lekarz, specjalista nefrologii, dotychczasowy prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie (od 2018 r.), członek Naczelnej Rady Lekarskiej. Absolwent podyplomowych studiów menedżerskich „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zawodowo związany z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie. Członek Rady Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna. Organizator kampanii społecznych („Narodowy Kryzys Zdrowia” – 2019 r., „#NIEZAPOMINAJ” – 2020 r., „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” – 2021/2022 r.), zwracających uwagę przede wszystkim na niedomogi systemowe w ochronie zdrowia, a ostatnio głównie na pogłębiający się problem braku dostępu do leczenia dla pacjentów zmagających się z chorobami innymi niż COVID-19. Organizator merytorycznych konferencji eksperckich związanych ze zdrowiem. Pomysłodawca nowych form wsparcia dla lekarzy należących do OIL w Warszawie, reprezentant środowiska lekarskiego w próbach dialogu z organizatorami systemu, w konferencjach i w dyskusjach w mediach.
Dodane: 2022-05-13, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
16 MAJ 2022
Relacja z Krajowego Zjazdu Lekarzy
Podczas XV Krajowego Zjazdu Lekarzy delegaci – lekarze i lekarze dentyści z całego kraju – podsumowali minioną kadencję oraz wybrali nowe władze samorządu lekarskiego. Zjazd odbył się 12-14 maja.
13 MAJ 2022
Nowe władze samorządu lekarskiego IX kadencji
W drugim dniu XV Krajowego Zjazdu Lekarzy, oprócz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, delegaci wybrali członków Naczelnej Rady Lekarskiej, zastępców Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, członków Krajowej Komisji Wyborczej, Naczelnej Komisji Rewizyjnej oraz Naczelnego Sądu Lekarskiego.
20 MAJ 2022
Kierunek działań wytyczony przez Krajowy Zjazd Lekarzy
Samorządowa pomoc prawna dostępna dla lekarzy i lekarzy dentystów całą dobę, jakość i organizacja kształcenia przed- i podyplomowego, przepisy dotyczące niepożądanych zdarzeń medycznych i ich skutków, zmniejszenie odpisu finansowego okręgowych izb lekarskich na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej (z 15% na 10%) – to jedne z najważniejszych tematów XV Krajowego Zjazdu Lekarzy.