logo: NIL

Palenie papierosów, a w ostatnich latach także używanie papierosów elektronicznych i tytoniu podgrzewanego, wciąż pozostaje największym wyzwaniem zdrowia publicznego. Gdyby udało się doprowadzić do ograniczenia ekspozycji na substancje zawarte w dymie tytoniowym udałoby się uniknąć wielu chorób, takich jak raka płuca, a w przypadku innych, jak chorób serca czy układu oddechowego, znacząco obniżyć zachorowalność i umieralność. Poniżej publikujemy nowe wytyczne postępowania w zespole uzależnienia od tytoniu wraz z ich recenzjami.  

Eksperci wskazują, że chociaż od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku obserwowano stopniowe zmniejszanie się częstości palenia tytoniu w Polsce, to w ostatnich latach trend ten uległ zahamowaniu. Obecnie w naszym kraju pali co trzeci dorosły mężczyzna oraz co piąta kobieta. Dlatego leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu pozostaje ważnym wyzwaniem dla klinicystów, jak i zdrowia publicznego w Polsce. Pomoc i poradnictwo osobom palącym powinny odbywać się na wielu etapach spotkania pacjenta ze służbą zdrowia oraz powinno być prowadzone multidyscyplinarnie, tj. przez wszystkich członków zespołu medycznego: lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów, lekarzy dentystów, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów szpitalnych, techników medycznych etc.

Istotną kwestią jest również upowszechnianie skutecznych metod leczenia uzależnienia od tytoniu. W załącznikach poniżej publikujemy nowe wytyczne postępowania w zespole uzależnienia od tytoniu wraz z ich recenzjami. Dokumenty zostały opracowane przez polskich ekspertów z inicjatywy i przy wsparciu polskiego przedstawicielstwa WHO.

Dodane: 2022-05-30, przez: Alicja

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj