14 MAJ 2025
Odpowiedzialność prawna za napaść na personel medyczny. Kampania informacyjna NIL
WIĘCEJ
14 MAJ 2025
WIĘCEJ
14 MAJ 2025
WIĘCEJ
14 MAJ 2025
WIĘCEJ
12 MAJ 2025
WIĘCEJ
Palenie papierosów, a w ostatnich latach także używanie papierosów elektronicznych i tytoniu podgrzewanego, wciąż pozostaje największym wyzwaniem zdrowia publicznego. Gdyby udało się doprowadzić do ograniczenia ekspozycji na substancje zawarte w dymie tytoniowym udałoby się uniknąć wielu chorób, takich jak raka płuca, a w przypadku innych, jak chorób serca czy układu oddechowego, znacząco obniżyć zachorowalność i umieralność. Poniżej publikujemy nowe wytyczne postępowania w zespole uzależnienia od tytoniu wraz z ich recenzjami.
Eksperci wskazują, że chociaż od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku obserwowano stopniowe zmniejszanie się częstości palenia tytoniu w Polsce, to w ostatnich latach trend ten uległ zahamowaniu. Obecnie w naszym kraju pali co trzeci dorosły mężczyzna oraz co piąta kobieta. Dlatego leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu pozostaje ważnym wyzwaniem dla klinicystów, jak i zdrowia publicznego w Polsce. Pomoc i poradnictwo osobom palącym powinny odbywać się na wielu etapach spotkania pacjenta ze służbą zdrowia oraz powinno być prowadzone multidyscyplinarnie, tj. przez wszystkich członków zespołu medycznego: lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów, lekarzy dentystów, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów szpitalnych, techników medycznych etc.
Istotną kwestią jest również upowszechnianie skutecznych metod leczenia uzależnienia od tytoniu. W załącznikach poniżej publikujemy nowe wytyczne postępowania w zespole uzależnienia od tytoniu wraz z ich recenzjami. Dokumenty zostały opracowane przez polskich ekspertów z inicjatywy i przy wsparciu polskiego przedstawicielstwa WHO.
Dodane: 2022-05-30, przez: Dział Komunikacji NIL