30 KWI 2025
Marsz Milczenia Medyków - Warszawa 10.05.2025
WIĘCEJ
30 KWI 2025
WIĘCEJ
29 KWI 2025
WIĘCEJ
29 KWI 2025
WIĘCEJ
29 KWI 2025
WIĘCEJ
„Dużo mówi się, że na pierwszym miejscu należy stawiać profilaktykę zdrowotną. Tymczasem silna psychiatria dziecięca de facto jest profilaktyką zaburzeń, z którymi stykamy się potem w gabinetach wielu specjalistów” – podkreślał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podczas konferencji zorganizowanej w NIL przez Fundację Nie Widać Po Mnie. Konferencja została zaplanowana tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zgodnie z tytułem wydarzenia, punktem wyjścia dyskusji był powrót do szkoły i nasilanie się problemów psychicznych dzieci i młodzieży.
Prezes NRL zaznaczał ogromną rolę koordynacji działań wewnątrz systemu opieki zdrowotnej, jak również poza nim, co jest niezbędne by pomóc dzieciom zmagającym się z problemami psychicznymi. „Psychiatria nie jest samotną wyspą. Jest ważnym elementem systemu ochrony zdrowia. Wiedzą o tym dzisiaj najlepiej m.in. specjaliści pediatrzy, do których trafiają dzieci, na przykład po próbie samobójczej” – mówił Łukasz Jankowski.
Szef samorządu lekarskiego zwracał uwagę na konieczność pochylenia się nad wieloaspektowymi przyczynami dramatycznego stanu psychiatrii dzieci i młodzieży oraz nad tym, co dzieje się z dziećmi, gdy np. zamykany jest oddział.
Wątek, który również wybrzmiał, to problemy kadrowe. Zgodnie z Centralnym Rejestrem Lekarzy w Polsce pracuje 466 specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Fundacja Nie Widać Po Mnie szacuje, że dzieci, które wymagają pomocy psychiatrycznej, może być nawet więcej niż 400 tysięcy. Prezes NRL przywołał statystyki wskazujące, że w tym roku już 6 specjalistów z tej dziedziny pobrało zaświadczenia potrzebne do pracy za granicą. Podkreślał, że specjaliści alarmują o często skrajnie trudnych warunkach pracy, ale nie tylko ze względu na specyfikę dziedziny, a głównie przez organizację systemu i frustrację związaną z jego funkcjonowaniem oraz perspektywą samotnej wyspy.
W dyskusji oprócz prezesa NRL lek. Łukasza Jankowskiego wzięli udział: prof. Ewa Mojs, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Nie Widać Po Mnie, kierownik Kliniki i Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; prof. Agnieszka Słopień, konsultant krajowa w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży; dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży; prof. Tomasz Wolańczyk, specjalista psychiatrii dziecięcej, kierownik Kliniki i Oddziału psychiatrii wieku rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psycholog kliniczna, klinika i oddziału psychiatrii wieku rozwojowego WUM oraz Damian Marciniak, Dyrektor Departamentu do spraw Zdrowia Psychicznego, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Mowa była o stanie, w jakim znajduje się dziś psychiatria dzieci i młodzieży, o czasie oczekiwania na pomoc i przykładowych sytuacjach. Rozmawiano o problemach organizacyjnych, kadrowych, społecznych, o reformie psychiatrii, współpracy w ramach systemu ochrony zdrowia, opiece w ośrodkach środowiskowych i tym, co powinno się zmienić w systemie.
Wideo z konferencji: https://youtu.be/z42yp6Tum8g
Dodane: 2022-09-05, przez: Rafał
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
1 LIP 2022
System no-fault
Oko.press: „Jeżeli będzie zapis mówiący jedynie o złagodzeniu kary, to spowoduje, że system no-fault będzie dysfunkcyjnym bublem prawnym” – mówi ostro Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Izby Lekarskiej. „Bo – jak podkreśla – nie ma szans na to, żeby lekarze sami na siebie donosili, wiedząc, że ryzykują procesem karnym i wejściem prokuratora”.
30 CZE 2022
Systemu no fault nie będzie
Mp.pl: - Dziwię się, że urzędnikom i decydentom odpowiedzialnym za sprawy zdrowia nie dźwięczą w uszach syreny alarmowe, choćby po lekturze wyników naboru na specjalizacje. Wskazują one jednoznacznie, że specjalizacje obarczane większym ryzykiem zawodowym spotkań z prokuratorem, mówiąc bardzo oględnie, nie cieszą się powodzeniem. Młodzi lekarze mają naprawdę szeroki wybór ścieżek kariery – i za chwilę okaże się, że chirurgów „nie ma i nie będzie”. Zniknie wtedy może i problem tzw. błędów medycznych, bo zwyczajnie nie będzie ich miał kto popełniać. Ci, którzy chcą pacjentów operować, albo zrobią specjalizację i wyjadą, albo wyjadą tuż po zdaniu LEK i będą się specjalizować w krajach, w których lekarza się szanuje, a nie traktuje jak potencjalnego przestępcę – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski.