II Ogólnopolska Konferencja Szpitalnictwa i Praw Lekarza poświęcona jest omówieniu warunków codziennej pracy lekarzy w szpitalach, kwestiom prawnym w zawodzie lekarza, oraz potrzebie wprowadzenia pożądanych przez samorząd lekarski zasad bezpieczeństwa pacjenta i lekarza w systemie opieki zdrowotnej. O jakości w ochronie zdrowia rozumianej z perspektywy samorządu lekarskiego podczas konferencji mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Jakość w systemie ochrony zdrowia mierzy się bezpieczeństwem pacjenta. W obliczu powstawania kierunków lekarskich na uczelniach nieprzygotowanych do ich prowadzenia, w obliczu dopuszczania do zawodu lekarzy z zagranicy, którzy nie potrafią porozumieć się z polskim pacjentem, i w końcu w obliczu braku przepisów opartych o idee no-fault, zapewniających bezpieczne leczenie o jakości nie ma mowy. Choć istnieje szereg statystyk dotyczących jakości, dla nas lekarzy i organizatorów systemu powinien liczyć się sposób poprowadzenia pacjenta jasną ścieżką od postawienia diagnozy przez leczenie aż do zakończenia procesu terapeutycznego, zapewniając mu realne bezpieczeństwo. Na końcu tej ścieżki o jakości w ochronie decyduje właśnie ten czynnik – zaznaczył szef samorządu lekarskiego.

Jednym z najważniejszych punktów konferencji było zaprezentowanie wyników ankiety „Diagnoza szpitalna 2023”, stworzonej w celu zidentyfikowania problemów w codziennej praktyce lekarzy w szpitalach. Z wynikami ankiety można zapoznać się w załączonej niżej prezentacji.

Bezpieczeństwo pacjentów ściśle wiąże się z bezpieczeństwem i warunkami pracy lekarzy. Wyniki tegorocznej ankiety „Diagnoza szpitalna 2023” pokazują, jak wiele jest jeszcze do naprawienia w kontekście szpitalnictwa, a co za tym idzie zapewnienia pacjentom jakości leczenia i bezpieczeństwa z prawdziwego zdarzania – dodał Łukasz Jankowski.

Wydarzenia takie jak współorganizowana przez NIL i WIL konferencja przypominają nam o zasadniczej funkcji lekarza w systemie ochrony zdrowia. Dzięki debatom poświęconym przeróżnym aspektom naszego zawodu możemy dostrzec, jak wiele obowiązków obok leczenia pacjenta, musi wykonywać lekarz. Nie tędy droga do zapewniania bezpieczeństwa pacjentowi – podsumował Marcin Karolewski, wiceprezes ORL, przewodniczący Komisji ds. Szpitalnictwa NRL.

II Ogólnopolska Konferencja Szpitalnictwa i Praw Lekarza jest wspólnym przedsięwzięciem Wielkopolskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej poświęconemu spojrzeniu na zawód lekarza z wielu punktów widzenia, kiedy lekarz nie tylko leczy, ale także staje się pracownikiem biurowym czy własnym obrońcą w sytuacji braku systemu no-fault.

 

Fot. Wielkopolska Izba Lekarska

Dodane: 2023-09-20, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj