20 STY 2025
Stanowisko podjęte przez NRL w dniu 17 stycznia 2025 r.
WIĘCEJ
20 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
17 STY 2025
WIĘCEJ
Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej przygotowała komentarz do znowelizowanego KEL, który tym razem dotyczy prowadzenia dokumentacji medycznej.
Lekarz przeprowadza i dokumentuje postępowanie diagnostyczne, lecznicze lub zapobiegawcze z należytą starannością, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, poświęcając temu niezbędny czas.
Pacjent potrzebuje od lekarza wiedzy, umiejętności i pomocy. Powołaniem i obowiązkiem lekarza jest sumienne i staranne postępowanie przy każdym kontakcie z pacjentem, z poświęceniem na to odpowiedniego czasu. Pierwszym elementem właściwego wzorca postępowania jest nawiązanie kontaktu z pacjentem, zebranie dokładnego i pełnego wywiadu, zapoznanie się z dotychczasowym sposobem leczenia i dostępną dokumentacją medyczną, w razie potrzeby zebranie wywiadu od otoczenia. Następnym elementem jest rzetelne badanie fizykalne, w tym wykonanie takich badań jak pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar temperatury i innych, a następnie po wstępnej ocenie stanu ogólnego, zlecenie dostępnych i koniecznych badań laboratoryjnych, obrazowych i innych, a w razie wątpliwości konsultacji z bardziej doświadczonym lekarzem i innymi specjalistami lub skierowanie do szpitala. W świetle tych fundamentalnych zasad, na których oparta jest jakość pomocy lekarskiej, niedopuszczalne jest leczenie pacjenta, w tym preskrypcja leków, wystawianie zwolnień i zaświadczeń lekarskich bez spełnienia powyższych warunków, z wyjątkiem pacjenta bardzo dobrze znanego i stale prowadzonego przez lekarza, przy zachowaniu ostrożności i świadomości pełnej odpowiedzialności. Ocena staranności musi uwzględniać kwalifikacje i doświadczenie lekarza, a także prawidłowe wykorzystanie wszelkich dostępnych możliwości technicznych i organizacyjnych w miejscu świadczenia. Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej jest nie tylko ważnym elementem jakości świadczenia medycznego, ale także stanowi formę kontroli procesu leczniczego. Powinno umożliwić odtworzenie procesu diagnostyczno-leczniczego, co ma istotne znaczenie w przypadku jakiegokolwiek sporu pomiędzy pacjentem a lekarzem w przyszłości, przy niepomyślnym przebiegu choroby. Należy pamiętać, że lekarz jest zobowiązany do starannego diagnozowania i leczenia, ale nie do wyleczenia, co może być w wielu przypadkach niemożliwe.
Dodane: 2024-11-13, przez: Dział Komunikacji NIL