Warszawa, 25 listopada 2024 r.

Szanowni Państwo,

zawsze zbliżający się koniec roku jest okazją skłaniającą do podsumowań. Kiedy ponad dwa i pół roku temu delegaci na Krajowy Zjazd Lekarzy obdarzyli mnie olbrzymim zaufaniem powierzając zaszczytną funkcję Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, obiecałem Wam wszystkim Samorząd Przyszłości. Silny, prężny, dbający o dobre imię i prestiż naszego zawodu, skupiony na potrzebach swoich członków. I dzisiaj jesteśmy coraz bliżej tego celu – przez ten okres udało się wiele osiągnąć, wiele zmienić, wiele poprawić – oczywiście nie wszystkie zadania zostały już zrealizowane ale mamy jasno wytyczone cele i prowadzące do nich drogi.

Samorząd Lekarski przez te ponad dwa lata stał się bardzo istotnym i surowym recenzentem rządzących, którzy coraz częściej zaczynają nas słuchać i realizować nasze postulaty. Naczelna Izba Lekarska potrafiła skupić wokół siebie nie tylko środowiska i zawody medyczne, ale również pozostałe nie związane z medycyną zawody zaufania publicznego. Trudno w skrócie wymienić wszystkie dotychczasowe sukcesy  tej kadencji, bez wątpienia jednak do najważniejszych należą:

  1. Wypracowanie i przyjęcie Nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, który stał się obecnie chyba najlepszym i najaktualniejszym tego typu dokumentem w całej Europie.
  2. Przygotowanie i przyjęcie nowego regulaminu wyborów do izb lekarskich, wprowadzającego innowacyjną możliwość głosowania online.
  3. Powołanie po raz pierwszy w historii Rady Ekspertów NRL, która stała się bardzo mocnym wsparciem merytorycznym dla jej stanowisk i uchwał – takiego wsparcia dotychczas bardzo brakowało.
  4. Wprowadzenie we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji elektronicznego PWZ w aplikacji mObywatel dla wszystkich lekarzy i dentystów.
  5. Przeprowadzenie największej w historii samorządu kampanii medialnej na rzecz poprawy wizerunku lekarza pod hasłem „Jestem Lekarzem, Jestem Człowiekiem” w trakcie której spoty z logo NIL po raz pierwszy znalazły się w ogólnopolskiej telewizji w najlepszym czasie antenowym w okresie świąteczno-noworocznym. W kolejnym etapie ambasadorami kampanii została większość Prezesów OIL a spoty pojawiły się w mediach izb na terenie całej Polski.
  6. Powołanie po raz pierwszy przy Ministerstwie Zdrowia Rady do spraw Stomatologii, na której czele stanął przedstawiciel NRL i w ramach której można wreszcie skutecznie rozwiązywać problemy polskiej stomatologii.
  7. Mocne i zdecydowane wsparcie dla lekarza, którego dane medyczne ujawnił minister zdrowia. Samorząd swoimi działaniami i swoją nieprzejednaną postawą doprowadził do dymisji ministra, który nadużył swoich kompetencji, co jeszcze nigdy wcześniej nie miało miejsca.
  8. Powołanie Forum ds. Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta i zablokowanie, we współpracy z innymi organizacjami lekarskimi oraz samorządami zawodów medycznych, rządowego projektu ustawy o jakości, który opierał się na zasadzie donoszenia na innego medyka.
  9. Powołanie zupełnie nowej funkcji w samorządzie czyli Pełnomocnika ds. Lekarzy z Niepełnosprawnościami, który dba o sprawy lekarzy z niepełnosprawnościami.
  10. Wprowadzenie możliwości wyboru przez lekarzy formy otrzymywania Gazety Lekarskiej (wersja elektroniczna lub papierowa). Poprawa jakości merytorycznej, graficznej i literackiej Gazety.
  11. Po raz pierwszy w historii zakończenie sukcesem Samorządu batalii o lekarzy ukaranych za tzw. „nienależną refundację” produktów mlekozastepczych przez NFZ, w wyniku czego NFZ odstąpił od egzekwowania orzeczonych kar.
  12. Utworzenie portalu prawomocnych orzeczeń lekarskich, który ma na celu pokazanie transparentności i przejrzystości orzecznictwa lekarskiego.
  13. Powołanie Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia (COBiK NIL) wspierającego członków izb lekarskich w realizacji obowiązku kształcenia ustawicznego, który z miejsca stał się bardzo prężnie działającym centrum nowoczesnego i merytorycznego kształcenia lekarzy z całej Polski.
  14. Utworzenie innowacyjnej i unikalnej w całej Unii Europejskiej społeczności lekarzy innowatorów NIL IN, której jakość doceniono na arenie ogólnopolskiej i która ma być istotnym elementem polskiej prezydencji w UE.
  15. Zablokowanie, dzięki prężnym działaniom, powstawania nowych kierunków lekarskich w podmiotach nie posiadających do tego odpowiednich warunków i wstrzymanie kształcenia w podmiotach, które nie przeszły pozytywnie kontroli PKA.
  16. Zakończenie po długich staraniach działania specjalnego trybu przyznawania warunkowych praw wykonywania zawodu dla lekarzy spoza Unii Europejskiej na podstawie przepisów o pomocy Ukrainie.
  17. Zrealizowanie wieloletnich postulatów Samorządu o większy wpływ na kształcenie lekarzy poprzez naniesienie do projektu ustawy o CMKP poprawki wprowadzającej Naczelną i okręgowe izby lekarskie do katalogu podmiotów mogących prowadzić certyfikację umiejętności a także włączającej dwóch przedstawicieli NRL do komisji wybierającej dyrektora CMKP.
  18. Zorganizowanie Okrągłego Stołu dla Rehabilitacji, przy którym udało się zgromadzić pod auspicjami NIL wszystkie środowiska zaangażowane w problemy rehabilitacji w Polsce.
  19. Zorganizowanie po raz pierwszy całkowicie przez NIL Igrzysk Lekarskich w Cetniewie z udziałem ponad 800 uczestników i po raz pierwszy odbywającym się w trakcie igrzysk posiedzeniem Naczelnej Rady Lekarskiej.
  20. Wzmocnienie pionu odpowiedzialności zawodowej poprzez zwiększenie nakładów finansowych oraz zakup lokalu na nową, profesjonalną siedzibę dla NROZ i NSL.

Jesteśmy ponadto o krok od osiągnięcia jeszcze kilku innych ważnych sukcesów – pod obrady parlamentu trafił już projekt zmian w prawie znoszący ograniczenia lekarzy w przepisywaniu bezpłatnych leków dla seniorów w zależności od miejsca pracy (o co nieskutecznie dotychczas izby walczyły od kilku lat), dzięki pracy specjalnego zespołu z udziałem NRL gotowe są rozwiązania wprowadzające automatyzację oznaczania refundacji na receptach (a więc i znoszące ewentualne kary za nienależną refundację) a we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowaliśmy projekt wprowadzenia do polskiego prawa Klauzuli Wyższego Dobra znoszącej odpowiedzialność z zakresu kodeksu karnego za niezawinione błędy lekarskie.

Szybkie, jak ufam wprowadzenie tych ważnych zmian w prawie dotyczących wszystkich lekarzy będzie ukoronowaniem skuteczności Samorządu w tej kadencji. Powiedzmy sobie szczerze – jeszcze nigdy Samorząd Lekarski nie był tak silny, nie miał tak dużego wpływu na bieżące wydarzenia i nie był tak bardzo obecny w mediach jako wyraziciel stanowiska całego środowiska lekarskiego. Przed nami jeszcze wiele ważnych zadań, ale mając wsparcie Was, drogie Koleżanki i Koledzy deklaruję, że wraz z grupą moich współpracowników oddanych idei samorządności, zrobimy wszystko by im wszystkim podołać.

Niestety siłę i skuteczność Samorządu, które wynikają głównie z jedności i solidarności, w ostatnim okresie umniejszają działania niektórych Kolegów, którzy próbują podważyć mój mandat do reprezentowania samorządu lekarskiego, używając w tym celu kruczków prawnych czy nawet innych, niegodnych zawodu lekarza metod takich jak upublicznianie i rozpowszechnianie bez mojej zgody zmanipulowanej prywatnej korespondencji sprzed lat z zamkniętych grup dyskusyjnych.

Ubolewam, że zamiast merytorycznej dyskusji opartej na faktach wybrano posługiwanie się zdaniami wyrwanymi z kontekstu, półprawdami a także zwykłymi plotkami.

Chciałbym też jednoznacznie podkreślić, że nie odbieram nikomu prawa do wyrażania swojego niezadowolenia, chęci zmiany, w tym na stanowisku Prezesa NRL. Rozumiem niezadowolenie z wprowadzanych zmian, jak np. podnoszona przez moich adwersarzy zmiana przez NRL Logo Naczelnej Izby Lekarskiej (choć obowiązuje wciąż również stary logotyp, a zmianę przegłosowała Rada, a nie Prezes).

Mój stanowczy sprzeciw budzą jednak metody, którymi część Kolegów się posługuje. Stoimy w obliczu dyskusji o tym jakiego samorządu chcemy, jakim wartościom hołdujemy i czy jest nasze przyzwolenie np. na upublicznianie prywatnej korespondencji sprzed lat w celu dyskredytacji, posługiwanie się półprawdami bez wysłuchania racji drugiej strony, czy zamykanie się na dialog, a potem obarczanie drugiej strony jego brakiem. Czy chodzi o samorząd i dobro środowiska lekarskiego czy o partykularne interesy konkretnych osób. Ja takiej, propagowanej przez niektórych działaczy wizji samorządu nie chcę i będę walczył o jego jak i swoje dobre imię.

Niestety osłabienie naszej siły, które się przez to dokonało, jest już niepowetowaną stratą, jednak mając wsparcie Was wszystkich mamy szansę jak najszybciej tę siłę odbudować. Wierzę, że osób, które podzielają mój pogląd na pryncypia, etos i etykę w naszym samorządzie jest więcej. Uważam, że nasza praca na rzecz wszystkich mówi więcej o mnie i moim zespole niż powielane pocztą pantoflową manipulacje i plotki.

Mam nadzieję, że obecna sytuacja nie zniechęci Państwa do dalszej pracy na rzecz samorządu, bo samorząd to coś więcej niż prezes, prezydium czy rada. To fundament, na którym budujemy od lat naszą tożsamość. Dzięki decyzji Krajowego Zjazdu Lekarzy wprowadzamy elektroniczne wybory do izb lekarskich. Zachęcam wszystkich do aktywnego uczestnictwa. To w Waszych rękach leży fundamentalna decyzja, jakiego samorządu chcecie nie tylko na szczeblu centralnym ale też okręgowym. Ja wraz z zespołem zobowiązuję się do dalszej ciężkiej pracy do ostatniego dnia mojej kadencji.

Łukasz Jankowski

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Dodane: 2024-11-25, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj