• Punkty: 6
  • Wydarzenie jednorazowe
  • szkolenie Dla lekarzy i lekarzy dentystów
  • stacjonarne
  • Bezpłatny
  • wykład

Szkolenie stacjonarne: Praca z pacjentem o niekorzystnym rokowaniu i jego rodziną - aspekty psychologiczne i komunikacyjne

Wykładowca:

  • dr n.hum Joanna Chylińska - adiunkt w Studium Psychologii Zdrowia WUM, psycholog zdrowia, trenerka umiejętności psychospołecznych. Odbyła szkolenie w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej, ukończyła  studia podyplomowe w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego "Intra".  Pracuje klinicznie na stanowisku psychologa w Hospicjum Domowym "Empatia" oraz konsultuje w Poradni Psychologicznej dla studentów WUM.  Jej zainteresowania naukowe dotyczą wzmacniania kompetencji interpersonalnych personelu medycznego, wypalenia zawodowego, funkcjonowania psychospołecznego pacjentów somatycznych oraz działań promujących zdrowie w różnych grupach wiekowych. Jest autorką publikacji naukowych oraz wystąpień konferencyjnych z tego obszaru. 

 

Cel szkolenia: 

Jednym z ważnych wyzwań w pracy lekarza może być kontakt  pacjentami, których stan zdrowia pogarsza się i może prowadzić do śmierci. Koszty psychologiczne tej sytuacji pojawiają się z pewnością u pacjentów i ich rodzin, ale dotyczą także personelu medycznego. Celem szkolenia jest wzmocnienie kompetencji interpersonalnych lekarzy w zakresie budowania relacji terapeutycznej, prawidłowego przekazywania trudnych informacji oraz wspierania emocjonalnego pacjentów i ich rodzin.

 

Program szkolenia:

Moduł 1 - Sytuacja psychologiczna pacjentów i ich rodzin gdy rokowanie jest niekorzystne.

W tej części szkolenia skoncentrujemy się na przebiegu adaptacji psychologicznej do pogarszającego się stanu zdrowia i śmierci. Po czym można poznać, że adaptacja przebiega prawidłowo? Kiedy jest zaburzona i na czym polega wówczas rola lekarza i zespołu leczącego? Jak zmieniają się potrzeby człowieka chorującego somatycznie? Jak zmienia się funkcjonowanie rodziny i co może to oznaczać z punktu widzenia personelu medycznego – to pytania, na które będziemy poszukiwać odpowiedzi w dyskusji, analizie studiów przypadków oraz doświadczeniu uczestników.

Moduł 2 - Budowanie kontaktu z pacjentem o niekorzystnym rokowaniu

W ramach modułu poruszone zostaną następujące tematy:

  • Znaczenie relacji lekarz-pacjent
  • Proces przekazywania trudnych informacji
  • Budowanie nadziei u pacjentów i ich rodzin
  • Udzielanie wsparcia emocjonalnego przez lekarzy  - jak reagować na emocje pacjentów i ich rodzin

Aby wzmocnić umiejętności praktyczne uczestników przewidziana jest praca w podgrupach, praca z gotowymi scenariuszami oraz odgrywanie scenek.

Moduł 3 - Jak zadbać o siebie w pracy z pacjentem o niekorzystnym rokowaniu

Długofalowy dobrostan psychiczny lekarza jest cennym zasobem w pracy, dlatego celem ostatniego modułu będzie  analiza perspektywy lekarzy w kontakcie z pacjentem umierającym.  Czy lekarze przeżywają żałobę? W czym może pomóc zespół? Jak zadbać o swój stan emocjonalny? – to tematy, które będą przedmiotem naszej refleksji.

Do kogo kierowane jest szkolenie:

Zapraszamy lekarzy, którzy w praktyczny sposób chcą budować swoje umiejętności interpersonalne w kontakcie z pacjentem w zaawansowanej fazie choroby i umierającym.

Szkolenie będzie miało charakter warsztatu, co oznacza, że uczestnicy będą zaproszeni do aktywnego udziału we wszystkich proponowanych aktywnościach.

 

Miejsce wydarzenia: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Naczelnej Izby Lekarskiej, ul. Jana Sobieskiego 110, Warszawa

Prowadzący: dr n. hum Joanna Chylińska

Szkolenie stacjonarne

Miejsce wydarzenia: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Naczelnej Izby Lekarskiej, ul. Sobieskiego 110, Warszawa

17.10.2024

godz. 9:00-15:00

 

Kontakt do organizatora: szkolenia@nil.org.pl

LICZBA WOLNYCH MIEJSC NA SZKOLENIU: 10

ABY ZAPISAĆ SIĘ NA TO SZKOLENIE MUSISZ BYĆ ZALOGOWANY

Termin: 2024-10-17

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj