9 MAJ 2025
Naczelna Rada Lekarska odwołała lek. Piotra Kalkowskiego
WIĘCEJ
9 MAJ 2025
WIĘCEJ
9 MAJ 2025
WIĘCEJ
8 MAJ 2025
WIĘCEJ
8 MAJ 2025
WIĘCEJ
W dniu 18 listopada 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło:
STANOWISKO Nr 130/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 18 listopada 2020 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o zmianie rozporządzenia w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o zmianie rozporządzenia w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, przekazanym przy piśmie Pani Iwony Michałek – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Technologii z dnia 14 listopada 2020 r., znak: DRP-XI.0211.1.2020, rozumiejąc potrzebę wspierania środowisk medycznych, szczególnie na Białorusi w obliczu trwającego w tym kraju kryzysu społeczno-politycznego, z głębokim niepokojem przyjmuje przedmiotowy projekt w powiązaniu z procedowanymi obecnie w Parlamencie przepisami, mającymi na celu poluzowanie kryteriów dotyczących przyznawania prawa wykonywania zawodów medycznych na terenie RP, które Prezydium NRL uważa za zbyt daleko idące.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że kryteria przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty zawsze muszą uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów. Samorząd lekarski podkreśla, że regulacje w zakresie wymogów i procedur związanych z dostępem do wykonywania w Polsce zawodów lekarza oraz lekarza dentysty, bez względu na to, czy miałyby dotyczyć obywateli polskich czy obywateli innych państw, powinny dawać gwarancję, że osoba uzyskująca w Polsce uprawnienie do wykonywania jednego z tych zawodów jest właściwie przygotowana do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Ponadto Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza do projektu jedną uwagę natury szczegółowej, dotyczącą dodawanego pkt 23 w § 1 zmienianego rozporządzenia. Projektowany przepis mówi o osobach będących lekarzami lub lekarzami dentystami, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu na zasadach określonych w art. 7 lub 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 562 z późn. zm.), tymczasem należy zauważyć, że art. 9 ww. ustawy nie znajduje tu zastosowania z uwagi na to, że przepis ten odnosi się do osób nieposiadających prawa wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które jedynie mogą udzielać określonych czynności wchodzących w zakres wykonywania zawodu lekarza w drodze wyjątku od ogólnej zasady określającej wymóg posiadania prawa wykonywania zawodu.
Dodane: 2020-11-19, przez: Dział Komunikacji NIL
Podobne wpisy
14 WRZ 2022
Nie ma dowodów
Rośnie liczba studentów kierunku lekarskiego. Jest on dostępny w każdym województwie przynajmniej w jednej uczelni, choć niekoniecznie medycznej. W przyszłym roku w Warszawie kształceniem przyszłych lekarzy zajmie się już piąta placówka. To jeszcze nie koniec.
3 CZE 2020
Czy informacja o zarażonych medykach będzie upubliczniona?
Prezes NRL ponownie zwraca się z apelem do Ministerstwa Zdrowia
3 KWI 2020
Apel PNRL w sprawie odwołania min. W. Kraski
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło apel w sprawie odwołania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Waldemara Kraski