20 GRU 2024
Relacja ze świątecznego spotkania lekarzy dentystów
WIĘCEJ
13 marca 2020r. godz. 9:00 |
W dniu wczorajszym (12 marca 2020r.) odbyły się konsultacje Prezesa NRL z Wiceprezesem NFZ dr Bernardem Waśko. Tematem rozmowy były warunki skorzystania przez wszystkie placówki ambulatoryjne posiadające kontrakt z NFZ z możliwości zawieszenia przyjęć. NFZ liczy się z koniecznością zawieszenia świadczeń przed placówki ambulatoryjne .
W tym duchu Prezes NRL skierował natychmiast pismo do Ministra Zdrowia
Pismo Prezesa NRL do Ministra Ł.Szumowskiego
o pilną zmianę Ogólnych Warunków Umów (rozporządzenie MZ) , która miałaby iść w kierunku:
NFZ liczy się z koniecznością zawieszenia świadczeń przed placówki ambulatoryjne . W obliczu zmieniającej się co godzinę sytuacji konieczność taka staje coraz bardziej oczywista. Najważniejszym problemem organizacyjnym jest znalezienie bezpiecznych form opieki nad pacjentami cierpiącymi. Podchodząc poważnie do iluzoryczności gwarancji bezpieczeństwa pacjenta, lekarza, personelu należy rozważyć , czy stomatologiczna pomoc doraźna może być udzielana w typowo wyposażonym gabinecie stomatologicznym.
Na te dylematy nakładają się problemy z brakiem dostępu do zakupów wyrobów medycznych.Do dnia dzisiejszego nie ma deklaracji MZ , że kuriozalny przepis art.85a Prawa farmaceutycznego zostanie zmieniony. Już dziś wiadomo, że czeka nas długi okres „wojny z wirusem” i brak twardych gwarancji zaopatrzenia (włącznie z uwiarygadniającymi je wyliczeniami ) rodzi odruch radykalnego ograniczenia aktywności gabinetu.
Również w dniu wczorajszym (12 marca) w godzinach wieczornych odbyło się wspólne spotkanie Prezydium NRL i Konwentu Prezesów ORL z Ministrem Zdrowia (w zastępstwie min.Szumowskiego obecny był min.W.Kraska) oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Jednym z wielu poruszanych wątków była kwestia doposażenia wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą w niezbędne wyroby medyczne.
Niestety, z odpowiedzi na tę część pytań wynika, że:
Pomimo więc usilnych apeli , rozmów, wniosków w procesie legislacyjnym środowisku lekarskiemu nie udało się na dzień dzisiejszy uzyskać zapewnienia odpowiednich warunków do prowadzenia działalności medycznej w stanie zagrożenia epidemiologicznego poza szpitalami .
Zakaz , o którym mowa w art.85a prawa farmacutycznego jest bezdyskusyjnie szkodliwy. Z brakiem woli doposażenia PWDL w sprzęt trudno dyskutowac merytorycznie nie mając dostepu do danych o stanie zapasów rezerw państwowych.
Prosze o śledzenie wiadomości na koncie Twitterowym Komisji
Andrzej Cisło wiceprezes NRL |
Dodane: 2020-03-13
Podobne wpisy
11 MAR 2020
Komunikat Komisji Stomatologicznej NRL
w związku z sytuacją wywołaną pandemią COVID-19
13 MAR 2020
Zawieszenie przyjęć w Stomatologii- rekomendacje KS NRL
20 MAR 2020
Epidemii dzień siódmy- w którym punkcie jesteśmy?
Podsumowanie. Dlaczego wydaje się, że stoimy w miejscu?