23 PAŹ 2024
Skrót z posiedzenia Rady ds. rozwoju stomatologii przy MZ
WIĘCEJ
23 PAŹ 2024
WIĘCEJ
21 PAŹ 2024
WIĘCEJ
9 PAŹ 2024
WIĘCEJ
27 WRZ 2024
WIĘCEJ
W sobotę, 21 marca portal Infodent24.pl opublikował stanowisko Konsultanata Krajowego z dziedziny chirurgii stomatologicznej zawierające zalecenia dotyczące sytuacji związanej z epidemią SARS-CoV-2. NIe znamy całości materiału, więc tytuł, jaki temu został tu nadany jest umowny.
Co ważne ,Prof. Mansur Rahnama uważa, że przedstawione zasady powinny być jednolite dla wszystkich specjalności stomatologicznych, bowiem w każdym przypadku mamy do czynienia z zabiegami w obrębie jamy ustnej, zaś specyfika poszczególnych specjalności nie powoduje potrzeby różnicowania tych zasad. Zarys wymagań, jakie opracowanie to stawia przyjęciom w nadchodzacym okresie odpowiada w pełni postulatowi KS NRL o niezwłoczne zorganizowanie stomatologicznej opieki doraźnej.
W dniu zamieszczenia tego wpisu mamy 640 przypadków zarażenia i Minister Szumowski zapowiada , że w ciągu 6-7 dni liczba ta sięgnie "dobrych paru tysięcy". W tej sytuacji opinia Konsultanta Krajowego nabiera szczególnego znaczenia. Stanowisko to, jak i inne zlożone w dniu 20 marca w MZ przez pozostałych Konsultantów powinny być przedmiotem jasnego sanowiska Ministra Zdrowia.
Ciekawym wątkiem opracowania jest wstęp przywołujący przepisy prawa. Uwagę przykuwa zacytowana regulacja art.5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Pisaliśmy o znaczeniu pewnych przepisów we wpisie Kontrakt z NFZ a §8 Rozporządzenia epidemicznego
Tyle o kontrakcie. Przepisy ustawy o prawach pacjenta odnosza się do wszystkich świadczeń, niezależnie od formy finansowania.
Art. 5. [Ograniczenie korzystania z praw pacjenta]
Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku praw, o których mowa w art. 33 ust. 1, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.
Dobrym przykładem zastosowania tego uprawnienia jest -naturalne w aspekcie ryzyka w stomatologii- ograniczenie prawa do obecności osoby bliskiej przy zabiegu:
Art. 21. [Obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych]
Dodane: 2020-03-22