logo: NIL

 NRL/KS/18/946/2020

Warszawa, 23 kwietnia 2020 r.

 Sz. P.

Adam Niedzielski

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Szanowny Panie Prezesie,

W imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej zwracam się z wnioskiem o odpowiedź dotyczącą udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego w przypadku leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatu występuje ograniczenie prawa małoletniego pacjenta do uzyskania świadczenia związane z jego wiekiem.

Ponadto podkreślenia wymaga, że zazwyczaj pacjenci w celu uzyskania świadczeń ortodontycznych zmuszeni są do długotrwałego oczekiwania na rozpoczęcie leczenia, przy czym wielu pacjentom w najbliższym czasie uprawnienie do świadczeń ortodontycznych wygaśnie, a innym z powodu opóźnienia w podjęciu leczenia lub obniżenia intensywności leczenia z powodu przerwy w ciągłości udzielania świadczeń, skróci się efektywny czas leczenia.

Związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytania czy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, procedura zaopatrzenia pacjenta aparatem ortodontycznym napotkać może ze strony Funduszu na odmowę refundacji kosztów lub czy przewidywane jest podniesienie wieku ograniczającego prawo do leczenia.

 

Z poważaniem

               Andrzej Cisło
wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Dodane: 2020-04-23, przez: AdmStom

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj