stanowiska NRL i Prezydium NRL:- NRL, ws bezpieczeństwa dokumentacji |
Tytuł tego opracowania „EDM” jest trochę mylący, ale nazwę zawdzięcza ono rozpoznawalności samego hasła. Ważne aby nasz Czytelnik wiedział, że z wyjątkiem recept i skierowań nie ma jednego uniwersalnego terminu, po którym papierowa dokumentacja nie może być dłużej prowadzona i musi ją zastąpić dokumentacja elektroniczna. EDM- co jest czym? [prezentacja wprowadzająca do poradnika Algorytm po 3 min.wstępie krótka lekcja o różnicach w typach dokumentacji medycznej]
a więc: Cyfryzacja to duże wyzwanie. Poradnik „jak to ugryźć?”- na swoją skalę- nie mniejsze. Zwykle przystępując do opisania czy wytłumaczenia obszernego tematu podejmujący się tego zadania musi wybrać kryterium , według którego będzie zagadnienie tłumaczył. W tym wypadku przyjęliśmy kryterium terminów wymagalności poszczególnych obowiązków. ->>Wstęp do Poradnika [film 9 min] Pierwszym czekającym nas wszystkich obowiązkiem jest przejście w styczniu 2020r na wystawianie recept elektronicznych. Dlatego pierwszy schemat naszego poradnika to „jak poradzić sobie z receptą?”
a więc: Zapis Konferencji "EDM- więcej niż wyzwanie", jaka odbyła sie w siedzibie NIL w dniu 17 listopada 2017r
|
-
V.1. Krok pierwszy:Czy masz już program do e-dokumentacji?
JEŚLI NIE-to:
1.Przeczytaj jeszcze raz punkty powyżej, aby zrozumieć dlaczego pewne funkcjonalności są ważne.
2.Poszukaj dostawcę (firmę) , która oferuje oprogramowanie do prowadzenia e-dokumentacji lub odśwież kontakty z tymi, które już kierowały do ciebie swoje oferty i zapytaj o to, czy program ten w ogóle spełnia pożądane kryteria. [pomocne opracowanie]
3.Przeanalizuj organizację twojego przyszłego systemu informatycznego- jak będzie wyglądała w warunkach zaoferowanego tobie programu. Czy dane będą zapisywane na serwerze utworzonym w komputerze, czy program wymaga osobnego serwera, czy jest to program, który dane zapisuje w chmurze? przejrzyj dokładnie Ankietę
4.Nie kieruj się najniższą ceną. Pamiętaj, że ponad wszelką wątpliwość największą wartością budowanego przez ciebie systemu będą za 2-3 lata wpisane przez ciebie i twój personel dane osobiste pacjentów i dane o ich leczeniu, a nie sam program. Niemniej, sprawdź koniecznie umowę licencyjną- czy jest to licencja jednorazowa i instalację jakich modułów obejmuje. Lub też przeciwnie- czy nie jest to program, którego używanie łączy się z opłatą abonamentową.
5.Przeglądając naszą Ankietę, lub wszelkie materiały dostawców zwróć uwage na funkcję eksportu danych z programu (patrz pkt. III).
6.Zwróć uwagę na ceny aktualizacji. Aktualizacji zapewne nie da się uniknąć- choćby same detale techniczne wymiany komunikatów pomiędzy programem a Platformą P1 wymuszą dokonanie zmian w samym programie. Zapytaj o wsparcie techniczne i warunki jego udzielenia.
7.z jakimi urządeniami oferowane oprogramowanie współpracuje? Jak "zarządza" plikami pochodzącymi z badań diagnostycznych? (rtg, ekg, usg). Czy współpracuje z którąś z platform udostepniających wyniki badań laboratoryjnych?
8.Zwróć uwagę na ewentualną współlpracę z NFZ. Zarówno przepisy juz istniejące, jak i projektowane wskazują na chęć zagwarantowania pacjentom możliwości zapisu online na wizytę. Również system sprawozdawczy udzielonych świadczeń i danych z list oczekujących nie zmierza bynajmniej do uproszczenia (od 1.01.2020- kłopotliwe harmonogramy przyjęć). Czy oferowany ci program posiada opcję dokupienia modułu współpracy z NFZ?
To wszystko znajdziesz w Ankiecie!.
Opr.Zespół ds EDM