• Punkty: 0

Bezpieczniejsze stosowanie farmakoterapii

Program:

18:00-18:45 (+15 min na pytania) Prof. Neumann-Podczaska: Dostosowywanie farmakoterapii (wykład w języku polskim) 

W tym wykładzie prof. Neumann-Podczaska przedstawi oparte na dowodach podejścia do problemu wielolekowości u osób starszych, w tym sposoby identyfikowania potencjalnie nieodpowiednich leków i wdrażania bezpiecznych strategii zarządzania ryzykiem farmakoterapeutycznym. Omówi również wątek ustrukturyzowanych przeglądów leków, typowe wyzwania w rzeczywistych warunkach oraz wnioski płynące z doświadczeń w zakresie opieki farmaceutycznej. Wykład ma na celu zwiększenie zdolności uczestników do krytycznej oceny schematów farmakoterapii i wspierania bezpieczniejszych, zindywidualizowanych planów leczenia na różnych poziomach opieki. 

 

19:00-19.45 (+15 min na pytania) Prof Maija Kaukonen: Podejmowanie decyzji w praktyce - jak mam to wszystko zapamiętać? (wykład w języku angielskim) 
 

Wykład dotyczy obciążenia związanego z stosowaniem farmakoterapii w złożonych scenariuszach klinicznych, w tym przeciążenia informacjami, zmęczenia decyzjami i obciążenia pamięci w warunkach wysokiej odpowiedzialności pod presją czasu. Odnosi się do typowych źródeł błędów, takich jak przeoczone interakcje, niewłaściwe dawkowanie w przypadku dysfunkcji narządowych i braku dostosowywania leczenia w czasie. Poprzez winiety kliniczne i interaktywne przykłady Prof. Kaukonen zademonstruje, w jaki sposób ustrukturyzowane rozumowanie i cyfrowe narzędzia wspomagania decyzji mogą zmniejszyć ryzyko i zwiększyć pewność stosowania leków. Celem jest promowanie bezpieczniejszego, bardziej spójnego podejmowania decyzji klinicznych poprzez połączenie oceny eksperckiej z inteligentnymi, praktycznymi systemami wsparcia, które zmniejszają obciążenie psychiczne bez zastępowania autonomii zawodowej świadczeniodawcy 

Szkolenie z zakresu bezpiecznego stosowania leków, koncentrując się na polifarmacji i podejmowaniu decyzji u pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów wysokiego ryzyka. Integruje rozumowanie kliniczne, zasady farmakologiczne i wykorzystanie narzędzi cyfrowych w celu wspierania opieki nad pacjentem opartej na dowodach naukowych (EBM). Ta sesja edukacyjna poświęcona jest praktycznym strategiom poprawy bezpieczeństwa stosowania leków pacjentom o złożonym obrazie klinicznym. Skupia się na przeglądach leków i cyfrowym wspomaganiu decyzji w celu zmniejszenia liczby błędów, promowania zindywidualizowanej opieki i zwiększenia bezpieczeństwa przepisywania farmakoterapii w praktyce klinicznej. 

Prowadzące:

prof. Agnieszka Neumann-Podczaska - jest wybitnym polskim farmakologiem klinicznym, geriatrą i ekspertem w dziedzinie farmakoterapii. Z wykształcenia farmaceutka, jest profesorem zwyczajnym w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej i Geriatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz pełni funkcję prodziekana w Wyższej Szkole Medycznej i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Vizja. Przewodniczy Polskiemu Towarzystwu Opieki Farmaceutycznej i zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, a także uczestniczy jako ekspert w różnych grupach roboczych ds. opieki farmaceutycznej na szczeblu ministerialnym. Koordynowała krajowy projekt pilotażowy dotyczący przeglądów leków i wprowadziła pierwsze w Polsce punkty opieki farmaceutycznej dla pacjentów powyżej 70. roku życia ze złożonymi schematami leczenia, otrzymując nagrodę zespołową Ministra Zdrowia w 2020 roku. Stypendystka Fulbright Senior Scholar w latach 2020-21, przywiozła do Polski najlepsze amerykańskie praktyki w zakresie współpracy farmaceutów z lekarzami w ramach stażu na University of Kentucky. W 2024 r. przez krótki czas pełniła funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. 

prof. Maija Kaukonen jest fińskim farmakologiem klinicznym i lekarzem intensywnej opieki medycznej z doświadczeniem zarówno w farmakologii klinicznej oraz w medycynie klinicznej. Jest w stanie wnieść perspektywę skoncentrowaną na pacjencie w wątku bezpieczeństwa farmakoterapii, prowadzenia farmakoterapii w oparciu o dowody i podejmowania złożonych decyzji terapeutycznych. 

Jej badania i praca kliniczna koncentrują się na środowiskach wysokiego ryzyka, w których ważne jest szczegółowe zrozumienie farmakologii - takich jak oddziały intensywnej terapii i zarządzanie pacjentami z wielochorobowością lub polipragmazją. Publikowała w obszarach takich jak bezpieczeństwo farmakoterapii, farmakokinetyka u pacjentów krytycznie chorych, indywidualizacja farmakoterapii, a także przyczyniła się do opracowania wytycznych w dyskutowanej. Poza obowiązkami akademickimi i klinicznymi jest głęboko zaangażowana w rozwój interdyscyplinarnej opieki opartej na koncepcji Evidence Based Medicine. 

 

LICZBA WOLNYCH MIEJSC NA SZKOLENIU: 100

Formularz rejestracyjny

Imię

Nazwisko

Telefon

Email

Regulamin

Akcpetuję Regulamin Członków Społeczności Lekarzy Innowatortów - NIL IN i zapoznałam/zapoznałem się z klauzulą dotycząca przetwarzania danych osobowych Członków Społeczności Lekarzy Innowatorów - NIL IN. Aby zapoznać się z regulaminem kliknij tutaj

Zapisz mnie na szkolenie

Termin: 2025-11-18

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj